Investing.com – 7 milyondan fazla çalışan bugün açıklanacak taban fiyatı bekliyor. Tarafların yaptığı birinci iki toplantıda sayı konuşulmazken üçüncü toplantıda ise Türk-İş 9 bin TL olarak beklentisini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün minimum fiyatı açıklayacak

Üçüncü toplantının akabinde Çalışma Bakanı Vedat Alım, dördüncü toplantı tarihinin aşikâr olmadığını söyledi. Çabucak sonrasında gerçekleşen AK Parti Küme Toplantısı’nda ise Cumhurbaşkanı, taban fiyatın bugün açıklanacağını duyurdu.

Asgari fiyatın saat 12.00’de açıklanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı ve Çalışma Bakanı görüştü

Dün akşam saatlerinde Çalışma Bakanı Vedat Alım Beştepe’ye gitti ve Cumhurbaşkanı ile görüştü.

9 bin TL beklentisi azaldı

Parti toplantısının akabinde basının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, Türk-İş’in 9 bin TL talebini “Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Zira bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar bol bol atıp tutuyor.” açıklaması ile düşürdü.

Asgari fiyat beklentileri nasıl?

Türk-İş 9 bin TL olması gerektiğini belirtirken DİSK, 13 bin 200 TL olması gerektiğini açıkladı. Çalışma Bakanlığı’nın anketinde ise beklenti 7 bin 845 TL olarak belirlendi.

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk-İş’in 9 bin TL beklentisine reaksiyon göstermesiyle 2023 yılı minimum fiyat beklentisi 7. Bin 500 ila 8 bin TL aralığına geriledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023’te enflasyonun %20’lere düşeceğini açıklaması ve taban fiyat artırımının akabinde fırsatçılık durumuna karşı cezaların sertleşeceğini belirtmesi de sayının beklentilerden daha düşük olacağı algısını artırdı. Dünkü açıklamalar öncesi beklentiler 8 bin TL üzerinde ağırlaşıyordu.

Yazar: Necdet Erginsoy