Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – BioNTech (NASDAQ:BNTX) ve Moderna (NASDAQ:MRNA) Pazartesi günü piyasa öncesinde yükseldi. Şirketler AB ile daha yüksek fiyatlarla aşı tedariki anlaşması yaptı.

BioNTech %4 ve Moderna %2 kazandı. BioNTech ile ortak aşı yapan Pfizer (NYSE:PFE) %1 yükseldi. Aşının masrafları ve kârı, Pfizer ve Alman şirket arasında eşit bölünüyor.

Financial Times’a göre Pfizer ve BioNTech’e, ilk sözleşmenin %25 fazlası olan doz başına 19,50 euro (23,20 dolar) ödenecekken Moderna, 25,50 dolar ile önceki fiyatın %10 fazlasını elde edecek. Anlaşmalar 2023 yılına kadar toplam 2,1 milyar dozu kapsıyor.

İsrail, İngiltere ve birkaç ülke dışında dünya genelindeki aşılama oranları düzensiz. Hükümetler insanlar arasındaki aşı tereddüdü ile mücadele edip üreticilerden aşı tedarik etmeye çalışırken virüs, dünyanın birçok bölgesini kasıp kavurmaya devam ediyor.

Aşıların hastalık karşısında daha uzun süreli bağışıklık sağladıklarına dair kanıtlar ile ülkeler, aşı programlarını destekleyen uygulamalara başladıkça Covid-19 aşıları için erişilebilir toplam piyasa da büyüyor. İsrail ilk aşısının üzerinden 5 aydan fazla vakit geçen 60 yaş üstü kişilere takviye aşı yapmaya başladı. Telegraph haberine göre İngiltere hükümeti ise gelecek aydan itibaren 32 milyon yetişkin için destek dozları sunmayı planlıyor. Aşı üreticileri, takviye dozlar için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne lobi yaptı ancak FDA şu ana kadar taahhütsüz yanıtlar verdi.

Geçen hafta Pfizer, Covid-19 aşılarının satışından 33,5 milyar dolar gelir beklediğini söyledi. Bu, halihazırda imzalanmış olan sözleşmelere göre 2021 yılında teslim edilmesi beklenen 2,1 milyar dozu gösteriyor. Şirket, mevcut tesislerde genişleme olur ve yeni tedarikçiler bulunursa 3 milyar doza kadar tedarik edebileceğini söyledi.

Dünyanın daha yoksul ülkelerinin birçoğunda ilk aşılama kampanyaları için aşı bulmanın hala zor olduğu göz önüne alındığında takviye aşılar konusu tartışmaya açık. Gelişmekte olan ülkelerdeki düşük aşılama oranları, özellikle ilk türe göre iki kat fazla bulaşıcı olan Delta varyantına karşı onları savunmasız hale getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz