AB komitelerinin kabul ettiği kripto transferleri düzenlemesine reaksiyonlar büyüyor

Investing.com – AB Parlamentosu komiteleri, Ekonomik ve Parasal İşler ve İnsan Hakları, Adalet ve İç İşleri Komitesi tarafından oylanan Fon Transferi Yönetmeliği’ndeki revizyon teklifi, oy çokluğuyla kabul edildi. 

Yönetmelik değişikliğiyle ilgili teklif, kripto endüstrisi için daha sıkı müşteri tanıma kuralları, ve harici olarak tutulan özel cüzdanlar için bir düzenlemeyi içerdiğinden kripto endüstrisinin önemli isimlerinin sert tepkisiyle karşılandı. 

Bundan sonraki süreçte değişikliklerin yürürlüğe girmesi için tasarının AB Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu arasında yapılacak üçlü müzakerede kabul edilmesi gerekiyor. Bu müzakerelerde değişiklik kabul edilirse kripto endüstrisinin yeni mevzuata uyum sağlaması için 9 ila 18 aylık bir süre verilmesi bekleniyor.

Önerilen revizyon; kara para aklama, terörün finansmanı ve diğer suçlarda kullanılmalarını önlemek için tüm kripto varlık transferlerinin izlenmesini ve tanımlanmasını içeriyor. Amaç, kripto varlıkların geleneksel para transferleriyle aynı şekilde izlenebilmesini sağlamak.

Tasarı yasalaşırsa kurumlar, yetkili makamlara yapılan kripto transferlerinin tarafları hakkında bilgileri raporlamakla sorumlu olacak. Bu kuralların borsa dışında tutulan harici cüzdanları da kapsayacak şekilde olması, AB sınırları içinde anonim cüzdan kullanımına bir kısıtlama getirileceği anlamına geleceğinden piyasa katılımcıları tarafından eleştirilmesine neden oldu.

Eleştirilerin odağında ise kişisel bilgilerin korunmasının ihlal edileceği ve kurumların anonim cüzdanları doğrulamasından doğacak zorluklar nedeniyle bu hizmetleri sonlandırması gerekebileceğiyle riski vardı. 

Kripto transferleriyle ilgili yasa tasarısının ilgili AB komitelerinden büyük bir oy çokluğuyla geçmesi, kripto para piyasalarının da negatif fiyatlanmasına neden oldu. 

Bitcoin (BTC), dünden bu yana yüzde 5 değer kaybederken 45.000 doların altında çekildi. En büyük altcoin Ethereum (ETH) yüzde 4 civarında bir düşüş gördü ve sabah saatlerinde 3.300 doların altında el değiştiriyordu. İlk 100 kripto paranın 90’ı sabah saatlerinde negatif seyrederken toplam piyasa sermayesinin 2,05 trilyon dolara gerilediği görülüyor.

Yazar: Günay Caymaz

Previous Article

İmalat kesimi Mart’ta son 10 ayın en makus periyodunu yaşadı

Next Article

Avrupa piyasaları karışık açılıyor

You might be interested in …