AB Komisyonu tarafından 2021 yılı Bahar Ayı Ekonomik Görünüm değerlendirmesi yayınlandı.

Değerlendirmede Türkiye’nin 2020 yılında dünyada büyüme gösteren ender ülkelerden bir olduğuna dikkat çekildi. Ancak bu büyümenin gerçekleştirilmesi için kırılganlıkların arttığına vurgu yapıldı.

Türkiye’de 2021 yılının başında da büyüme ivmesinin güçlü kaldığı kaydedilen raporda, “Bununla birlikte sıkı ekonomi politikaları ve artan kırılganlıklar büyümeyi sınırlayacaktır” denildi.

AB, Türkiye’nin dış kırılganlıklarında son dönemde bir miktar azalma olduğunu da aktardı. “TCMB Başkanının görevden alınması ile politika belirsizliği ile enflasyon beklentilerinde artış yaşandı. Bütçe açığı da aşağı yönlü bir patikada olsa da muhtemelen yükselmiş kalacak” yorumu yaptı.

AB Komisyonu, Türkiye’de 2021 yılında %5,2, 2022 yılında ise %4,2 büyüme tahmin etti. Aynı yıllar için sırasıyla AB uyumlu enflasyon tahmini %15,3 ve %13,2, işsizlik tahmini %13,5 ve %14,1, cari açık/GSYH tahmini ise %3,9 ve %3,1 oldu.

Komisyon AB büyüme beklentisini de değiştirdi

AB Komisyonu, Euro Bölgesi ekonomisinin aşılama oranlarındaki artışın ve COVID-19 sınırlamalarının gevşetilmesinin etkisi ile daha güçlü toparlanmasının beklendiğini bildirdi.

Komisyon bugün yayınladığı “Bahar 2021 Ekonomik Tahminler” raporunda Euro Bölgesi için 2021 ve 2022 büyüme tahminlerini yükseltti. 2021 yılı için Şubat ayında yüzde 3,8 olarak ortaya koyduğu büyüme tahminini yüzde 4,3’e çıkaran AB Komisyonu, 2022 yılı için büyüme beklentisini de yüzde 3,8’den yüzde 4,4’e yükseltti.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis raporda yer alan değerlendirmesinde “Henüz tehlikeyi atlatmadık ancak Avrupa’nın ekonomik görünümleri daha parlak” ifadelerini kullandı.

Kosiyon’un ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Paolo Gentiloni de, “AB’de aşılamanın güçlü hızını devam ettirmek vatandaşlarımızın sağlığı kadar ekonomilerimiz içinde çok önemli olacak” dedi.

Komisyon’un tahminlerine göre 2020 yılında pandemi nedeniyle güçlü daralma yaşayan İspanya ve Fransa 2021’de sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 5,7 büyüyecekler. Almanya ve italya’nın ise yüzde 3,4 ve yüzde 4,2 büyümeleri bekleniyor.

Foreks

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz