AB, Rusya’nın tren istasyonuna saldırarak en az 30 kişiyi öldürmesi üzerine yeni yaptırımları onayladı

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – AB Cuma günü Rusya’yla ilgili son yaptırım cinsini resmi olarak onaylayarak Rusya’nın güç satışını yasaklama yolunda birinci adımlarını attı.

Hafta başındaki bir dorukta önerilen önlemler ortasında Ağustos ayından itibaren Rus kömür ithalatına koyduğu yasak da var. Almanya’nın Rus gücünün ansızın durmasına çabucak ahenk sağlayamayacağını söyleyerek karşı çıkmasından sonra bu türlü geç bir tarih verildi.

Bu gelişmeden bir gün evvel Ukrayna’nın doğusunda Kramatorsk’taki tren istasyonuna top mermilerinin isabet etmesi sonucu 30’dan fazla sivil öldü, 100’den fazlası da yaralandı.  Bölge, Ukrayna’nın başşehri Kiev etrafındaki mağlubiyetin akabinde ele geçirmek için Rusya Savunma Bakanlığının en büyük öncelik olarak belirlediği yer. Kramatorsk, 2014 yılında Donetsk ve komşu Luhansk’ta bağımsızlığını ilan eden devletlerin kurulmasından sonra Ukrayna denetimi altında kalan Donetsk bölgesinde yer alıyor.

Atak, Rus güçlerinin bölgeye yeni bir hücum düzenleyeceği beklentisiyle Ukraynalı yetkililerin, kentteki sivil halkın mümkün olduğunca fazlasını tahliye etmeye çalıştığı sırada gerçekleşti.

Hücum alanında Iskander balistik füzenin şarapnel kesimi ele geçirildi.

Ukrayna’nın demiryolu işletmecisi Ukrzaliznytsia’nın lideri Oleksandr Kamyshin’in aktardığına nazaran Barvinkove kenti yakınlarında gerçekleşen Rus hava saldırısının, Slovyansk, Kramatorsk ve Lyman kentlerinden Ukrayna denetimindeki tek çıkış yolunu vurarak bölgeden tahliyeleri durdurduğunu söyledi.

BM, 10 milyondan fazla Ukraynalının – ülke nüfusunun dörtte birinden fazlası – Rusya’nın işgali nedeniyle yerinden edildiğini kestirim ediyor. Sivillerin tahliyesini sağlamak için ‘insani koridor’ kurma teşebbüsleri, çatışmalar nedeniyle tekraren kesintiye uğradı.

Previous Article

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Next Article

LDR Turizm, borsadaki birinci haftasında nasıl performans sergiledi?

You might be interested in …