AB, Ukrayna’daki vahşet ispatlarının akabinde yeni yaptırımları tartışacak

Müellif – Geoffrey Smith ve Robert Zach

Investing.com – Rusya’nın Ukrayna’da sivillere karşı uyguladığı zulümle ilgili deliller çoğalırken Avrupalı siyasetçiler Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları tartışacak.

Bununla birlikte kıta, Rus gücüne karşı tam bir boykota yakın durmuyor. Birçok kişi ise Rusya üzerinde, rotasını değiştirmesi için kâfi ekonomik baskı uygulamanın tek yolunun bu olduğunu düşünüyor.

Euro Bölgesi’nden maliye bakanları toplantısı bugün başladı. AB Kurulu Lideri Charles Michel, daha evvel attığı bir tweetinde “AB’den daha fazla yaptırım ve dayanağın yolda” olduğunu söylese de “daha fazla” kısmını belirtmedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, radyo istasyonu France Inter’e yaptığı açıklamada doğalgazı hariç tutsa da AB yaptırımlarının Rus petrol ve kömürünü kapsayacak biçimde genişletilmesi gerektiğini söyledi.

Bu haftanın sonunda birinci başkanlık seçimi ile karşı karşıya olan Macron, “Bucha’da yaşananlar, yeni yaptırım tipi ve çok açık önlemler uygulanmasını gerektiriyor.” dedi.

UBS Küresel Wealth Management kıdemli ekonomisti Paul Donovan, “Yaptırımlar Avrupa’ya güç tedarikini yahut öteki ülkelerden (Çin yahut Hindistan gibi) firmaların Rusya ile iş yapmasını hedeflemediği sürece marjinal ekonomik tesir (ya da yeni yaptırımların etkisi) sonlu olur.” diye belirtti.

Avrupa, petrol, rafine eser, kömür ve doğalgaz ithalatı için Rusya’ya günde yaklaşık 1 milyar dolar ödeme yapıyor. Avrupa’nın gaz vadeli süreçleri bu sabah pek değişmeyerek siyasette büyük bir değişiklik beklentisinin düşük olduğunu gösterdi. Euro %0,3 düşüşle 1,1025 dolara geriledi.

Hafta sonu paylaşılan birçok rapor, Rus birliklerinin bölgeyi üç haftalık işgali sırasında sivilleri toplu olarak infaz ettiğine dair deliller ortaya çıkardı. Bucha Belediye Lideri Anatoly Fedoruk, yetkililerin, başının gerisinden vurulmuş ve kimilerinin elleri geriden bağlı olduğu 280 kişilik bir toplu bir mezar bulduğunu söyledi. Ukrayna Başsavcısı Iryna Venedyktova, Kiev bölgesinden 410 sivilin cesedinin çıkarıldığını belirtti.

Moskova, dünyaya yayılan imgelerin düzmece olduğunu ve Ukrayna makamları tarafından düzenlendiğini söyledi.

Bununla birlikte Alman hükümeti, kısa vadede Rus gücüne alternatif bulmanın pratik manada zorlukları nedeniyle iktisat üzerinde çabucak tesiri olacak bir boykot uygulama konusunda isteksizliğini koruyor.

SPD lideri Lars Klingbeil Pazar günü bir programda yaptığı açıklamada acil bir gaz ambargosunun hala “yanlış yol” olduğunu düşündüğünü söyledi. Merkez sağ CSU partisinin lideri Bavyera Valisi Markus Soeder, Rusya’nın halihazırda Hindistan üzere alternatif müşteriler aradığına işaret ederek birebir fikirde olduğunu belirtti.

Tıpkı vakitte Başbakan Olaf Scholz’un merkez sol Toplumsal Demokratlar partisinin bir üyesi olan Kalkınma Bakanı Svenja Schulze, RTL ve NTV televizyon kanallarına verdiği demeçte yaptırımların, “her şeyden evvel bize değil Rusya’ya ziyan vermesi” gerektiğini söyledi. Rus güç arzında ani bir kesilmenin, bilhassa çelik ve kimya sanayilerini ağır formda etkileyeceğini de kelamlarına ekledi.

Almanya Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, geçen hafta Almanya’nın 2024’e kadar Rus gazından vazgeçemeyeceğini söyledi.

Previous Article

Hazine Bakanı: “Faizin ve kurun üstesinden geldik, enflasyon da yıl sonunda makul düzeylere gerileyecek”

Next Article

Borsalardan 4,3 milyar dolarlık Bitcoin çekildi

You might be interested in …