AB, yeni yaptırım paketiyle Rusya’ya kripto hizmetleri sunmayı yasaklıyor

Investing.com – Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı yaptırım uygulama uğraşları devam ederken 5. yaptırım paketine kripto varlık hizmetleriyle ilgili bir düzenleme de eklendi.

Son yaptırım paketine kripto paralarla ilgili kısıtlamanın konulması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında uygulanan yaptırımları aşmak için kripto varlık kullanımına dair tasaların devam ettiğini gösteriyor.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler bugün, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşılık olarak uygulanan yaptırımların beşinci paketinin bir modülü olarak Rusya’ya yüksek pahalı kripto varlık hizmetleri verilmesini yasaklamayı kabul etti.

Avrupa Kurulu, son önlemin mevcut kısıtlamalardaki potansiyel boşlukların kapatılmasına katkıda bulunacağını fikrini paylaştı ve dört Rus bankasına yönelik yasaklar, kömür ithalatı ve oligarklara serveti gizleyen tröstler hakkında tavsiyelerle birlikte duyuruldu.

Birlik içindeki ulusal hükümetleri temsil eden AB Kurulu tarafından yapılan açıklamaya nazaran, tedbirler kripto cüzdanlarına para yatırma yasağını genişletmesi manasına geliyor.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde kısa müddet evvel, çok az ispat olmasına karşın kripto paranın yaptırımlardan kaçınmak için kullanıldığı konusunda ihtarda bulundu. 

4 Nisan’da yayımlanan bir sık sorulan sorular içeriğinde komite, kripto varlıkların aslında mevcut varlık bloke süreçlerine dahil edildiğini ve 9 Mart’ta “devredilebilir menkul kıymetler” tarifini sanal varlıkları içerecek halde genişlettiğini söyledi.

Muharrir: Günay Caymaz

Previous Article

LDR Turizm, borsadaki birinci haftasında nasıl performans sergiledi?

Next Article

Sivilleri vuran Rusya, Le Pen’in zafer riski, besin fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

You might be interested in …