Investing.com – ABD’nin de aralarında olduğu 10 ülkenin büyükelçilerinin tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması talebinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, istenmeyen kişi uygulaması ile Dışişlerine direktif vermişti. Sürecin diplomatik bir krize dönüşme riski ile yükselen tansiyon bugün büyükelçilerden gelen açıklama ile azaldı. ABD Ankara Büyükelçiliği, Viyana Sözleşmesinin 41. maddesi riayet edileceğini duyurdu. Sözleşmenin bu maddesince iç işlerine karışılmaması prensibi vurgulandı. ABD’nin ardından diğer ülkelerin de bu açıklamayı yapması beklenirken yurt içi haber kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu gelişmeyi olumlu karşılandığını bildirdi.

Bugün MHP Genel Başkanı Bahçeli ile görüşen ardından Kabine Toplantısı’na başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem büyükelçilerin açıklamaları ve son durumu değerlendirmesi hem sınır ötesi hem de ekonomik gelişmeler hakkında açıklama yapması bekleniyor. Kabine Toplantısı’nın ardından konuşması beklenen Erdoğan’ın açıklamaları öncesi piyasalarda gün başındaki oynaklık azaldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasının ardından Hollanda’dan da benzer bir açıklamanın gelmesiyle dövizde bir miktar gerileme oldu. Asya seansında 9,8522 ile rekor kıran USD/TRY kuru açıklama öncesi 9,70’li seviyelerde işlem görüyordu ve son saatte 9,60’a geriledi, EUR/TRY de 11,15’e geriledi.

Yazar: Deniz Engin

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz