Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Çarşamba günü ABD enflasyon verileri öncesinde Avrupa piyasaları düşük açılıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 endeksleri de %0,1 geriledi.

Hem Avrupa’da hem de ABD’de gözler, ABD’nin son TÜFE rakamında olacak. Yüksek enflasyonun, Fed’i, beklenenden daha erken bir faiz artırımı yapmaya zorlayacağından endişe duyuluyor.

Salı günü yayınlanan verilere göre ÜFE yıllık oranı %8,6 iken çekirdek oran %6,8 puan olarak gerçekleşti – son 10 yılın herhangi bir zamanına göre neredeyse iki kat yüksek bir oran.

Yüksek enflasyon gündemi Çarşamba günü de devam etti. Çin’den gelen veriler, ülkenin fabrika kapısı enflasyonu Ekim ayında 26 yılın yükseğine çıktığını gösterirken Almanya’nın TÜFE okuması aynı dönemde yıllık %4,5 artış gösterdi.

Temkinliliğe sevk eden diğer etken, Çin’in emlak piyasasının durumu oldu. Çarşamba günü Fantasia Holdings, borç yükümlülüklerini yerine getiremeyebileceği uyarısını yaptı. Ülkenin en büyük gayrimenkul şirketi Evergrande Group, üç dolarlık tahviller nedeniyle 148 milyon dolarlık kupon ödemesiyle, Çarşamba günü en büyük borç sınavı ile karşı karşıya.

Avrupa’nın kurumsal kazançları açısından da yoğun bir gündeyiz. Credit Agricole (PA:CAGR), salgından kaynaklı batık kredi karşılıklarının düşük olması sayesinde üçüncü çeyrekte beklenenden daha yüksek kâr paylaştı.

Allianz’ın (DE:ALVG) kârı %2,3 artışla beklentileri aşarken ABN AMRO (AS:ABNd), üçüncü çeyrek kârında %14’lük beklenmedik bir artışın ardından hisse geri alım programını duyurdu.

Çarşamba günü ham petrol, ABD ham petrol stoklarında 2,5 milyon varillik sürpriz bir düşüşün ardından yine yükseldi. Bu durum, talep büyümeye devam ettikçe arzın yetersiz kalmaya devam edeceği görüşünü pekiştirdi.

1,9 milyon varil civarı bir artış görülmesi bekleniyordu. ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin verileri de gün içinde paylaşılacak.

WTI vadeli işlemleri %0,3 artışla 84,42 dolar olurken Brent %0,7 artarak 85,37 dolardan alıcılandı. Her iki sözleşme de 27 Ekim’den beri gördükleri en yüksek seviyelerle kapandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 artarak 1.827,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1575’ten işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz