ABD kurumları kripto borsalarını düzenlemek için bir arada hareket edecek

Investing.com – ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) Lideri Gary Gensler, kripto para borsalarını düzenleme yollarını araştırmak için ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesini (CFTC) birlikte çalışmaya davet etti.

SEC ve CFTC kripto borsalarını bir arada düzenleyecek

ABD SEC Lideri Gensler, SEC’in CFTC ile ortak çalışması durumunda menkul değer özelliği taşıyan ve taşımayan yatırım eserlerinin ticaretinin bir ortada yapıldığı platformları daha sağlıklı bir halde düzenleyebileceklerini söyledi. 

SEC, borsalarda süreç gören şirketlerin menkul değerlerle ilgili süreçlerini denetleme ve düzenleme yetkisine sahipken CFTC emtia vadeli süreçlerini düzenler. Bu iki düzenleyici kurumun faaliyet alanları belirliyken kripto paraların hangi varlık sınıfına gireceği konusunda uyuşmazlıklar yıllardır sürüyor. Bilhassa SEC, kripto para piyasalarındaki birtakım varlıkların yatırım aracı olarak menkul değer özelliği taşıdıklarını sav etmeye devam ediyor. 

Hatta bununla ilgili tüm piyasa iştirakçilerinin yakından takip ettiği Ripple – SEC davası hâlâ görülmeye devam ediyor.

SEC ile CFTC’nin birlikte çalışmasıyla kripto varlık sınıfına bir netlik kazandırılması amaçlanıyor. Kripto varlıkların tarifi konusu iki kurum ortasında netleştikten sonra kripto para operatörleri ve işletmelerinin düzenlenmesinin daha sağlıklı formda olacağı düşünülüyor.

ABD kripto yürütme kararının imzalanmasının akabinde harekete geçiyor

SEC Lideri Gary Gensler’in CFTC’ye çağırısı geçen ay ABD Lideri Joe Biden’ın ülkenin federal kurumlarına kripto varlık dalını düzenleme konusunda çalışmaların hızlanması için yürütme buyruğunu imzalamasından sonra geliyor. SEC Lideri Gary Gensler, ABD’de kripto bölümünün düzenlenmesi konusundaki en istekli isimlerin başında görülüyor. 

Birçok ülkede kripto düzenleme çalışmaları devam ederken şimdi net bir çerçeve sunan bir ülke bulunmuyor. Birden fazla ülke, kripto paraları ve bu alanda faaliyet gösteren işletmeleri yasalar altına alıp inançlı bir ortam oluşturarak daha fazla işletmeyi ülke hudutlarına çekme gayesi taşıyor. Geçen sene ABD’de bölümün değerli kripto şirketleri bir ortaya gelerek kripto paraların düzenlenmesi ve alanda bir netlik oluşması konusunda davette bulunmuşlardı.

Müellif: Günay Caymaz

Previous Article

İngiltere sabit kripto varlıklarla ilgili planlarıyla kripto merkezi olma yolunda

Next Article

Dolar bu hafta TL ve öbür paralar karşısında nasıl fiyatlanıyor?

You might be interested in …