ABD tahvil faizleri 3 yılın doruğuna çıktı

Investing.com – Mart ayında 25 baz puan faiz artışı yapılan FOMC toplantısının tutanakları bugün TSİ 21.00’de açıklanacak. Toplantı sonrasında epeyce şahin açıklamalar yapan Fed yetkilileri, bu hafta bilhassa bilanço daraltılmasına Mayıs’ta başlanacağına dair açıklamalarda bulundular.

Fed üyelerinden Brainard, bilanço küçültmede daha evvelki devirlere nazaran süratli davranılacağını söyledi. Bir öteki üye George, yüksek enflasyon konusunda hemfikir olunduğunu düşündüğünü ve bunu düşürmek için de ortak karar alınacağını belirtti. Fed Lideri Powell ise enflasyonu düşürmek için gerekirse daha agresif davranılabileceğini söylemişti. Haftanın devamında öteki Fed üyelerinin de açıklamaları olacak. Giderek şahinleşen komite üyelerinin telaffuzları piyasalarda hem Mayıs için hem de yılın kalanı için beklentileri artırdı. ABD tahvil faizleri de son fiyatlamalarla bir arada 3 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Dün tekrar %2,5 üzerine çıkan ABD 10 yıllık tahvil faizi  bugün %2,65’i gördü ve 12 Mart 2019 sonrası tepeyi test etti. 2 yıllık faiz ise bugün %2,60’a çıkarak 29 Ocak 2019 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Tahvillerden çıkış ve faizdeki yükseliş sürerken ABD Dolar Endeksi gün başındaki karının akabinde yatay seyrediyor. Endeks geçen hafta 97,70’e gerilemesinin akabinde faiz beklentilerinin artmasıyla istikametini üst çevirdi ve bu sabah Asya seansında 99,75’e çıkarak 26 Mayıs 2020 sonrası en yüksek düzeye gördü. Endeks günün devamında 99,40’a geriledi ve son saatte 99,48’den süreç görüyor.

Dolar cephesindeki yükselişle geçen haftaya nazaran bu hafta %1,2 oranında gerileyen EUR/USD 1,0875’e gerilemesinin akabinde 1,0922’den süreç görüyor.

Müellif: Deniz Engin

Previous Article

Togg Gemlik Tesisi inşası sona yaklaşıyor: Seri üretim ne vakit başlayacak?

Next Article

DSÖ’nün bilgilerine nazaran dünya nüfusunun neredeyse tamamı sıhhatsiz hava soluyor

You might be interested in …

Piyasalarda bugün

XU100 +0,59% Portföy’e Ekle/Kaldır Takip listesine ekle Durum Ekle Pozisyon muvaffakiyetle eklendi: Lütfen …