Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Perşembe günü genel olarak güçlü olan kurumsal kazançların desteğinin yanı sıra ABD enflasyonundaki sert yükselişin ardından görülen temkinlilik ortamında Avrupa piyasaları, karışık seyretmeye devam ediyor.

DAX %0,1 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,3 ve CAC 40 %0,2 artış yaşadı.

Avrupa’nın çeyrek dönemlik kazanç sezonu bugün de tam gaz devam etti ve çoğu rapor genel olarak pozitif sonuçlar verdi.

Generali (MI:GASI) dokuz aylık sonuçları ile piyasa beklentilerini aştıktan sonra %1,5 değer kazandı.

Siemens (DE:SIEGn), tedarik zincirinde devam eden darboğazların üstesinden gelerek dördüncü çeyrekte beklenenden yüksek satış ve sipariş raporladıktan sonra %1 artış yaşadı.

Aviva (LON:AV), hissedarlara en az 4 milyar sterlin (5,4 milyar dolar) verebileceğini söyledikten sonra %0,9 yükselirken Delivery Hero (DE:DHER) %1,5 değer kazandı. Şirket, 2021 gelir hedefini önceki tahminine göre yükseltti.

Öte yandan Burberry (LON:BRBY) Çin, Güney Kore ve ABD’de güçlü büyüme duyurmuş olsa da Avrupa satışlarının azalan turist sayısı nedeniyle hala baskı altında olduğunu söyledikten sonra %7,9 kayıp yaşadı.

Geçen ay ABD TÜFE oranı yıllık bazda %6,2 yükselerek 1990 yılından bu yana gördüğü en hızlı tempoda tırmanış yaşadı. Bu sonuç Fed’in politikada daha erken bir sıkılaşma olasılığını destekledi.

Avrupa’daki hissiyat ise daha temkinli. Bölgenin merkez bankası, genişlemeci para politikasını kontrol altına alma konusunda Fed’den sonra geliyor. Daha geçen hafta Başkan Christine Lagarde, enflasyon çok düşük seviyelerde olmaya devam ettikçe gelecek yıl faizlerin artırılma ihtimalinin çok düşük olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Avrupa’da üçüncü çeyrek ekonomi büyümesi epey düşük oldu: İngiltere’nin GSYH oranı çeyrek dönemde yalnızca %1,3 artış yaşadı. Ülke ekonomisi, 2019’da olduğundan %2,1 daha küçük ve bu, Almanya, İtalya ve Fransa gibi G7 ülkelerine göre daha büyük bir küçülme.

Yüksek enerji maliyetlerinin de etkisiyle ABD enflasyonundaki sert yükselişin, Biden yönetimini, stratejik stoklardan daha çok petrol çekmeye teşvik edeceğiyle ilgili endişeler üzerine ham petrol fiyatları kayıp yaşadıktan sonra Perşembe günü toparlandı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’ne göre benzin ve distilat stokları düşüşünü sürdürürken hükümetin, Stratejik Petrol Rezervinden 3,1 milyon varil petrol çekmesi üzerine ham petrol stokları 1 milyon varil üzerine çıktı.

Başkan Joe Biden, Ulusal Ekonomi Konseyi’nin, enerji maliyetlerini azaltmak için çözüm bulmaya çalışmasını istedi.

WTI vadeli işlemleri %0,3 artışla 81,56 dolar olurken Brent %0,6 artışla 83,12 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 artarak 1.864,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1465’ten işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz