Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsası Salı günü büyük oranda değişmeyerek rekor seviyelere yakın kaldı. Gözler Fed’in iki günlük politika toplantısında.

Dow 20 puan gerilerken S&P 500 1 puan yükseldi ve Nasdaq 100 5 puan kazandı.

S&P 500 ve Nasdaq Composite %0,2 ve %0,7 artışla Pazartesi günü rekor seviyelerde kapatırken Dow Jones Industrial Average %0,3 geriledi.

Fed’in iki günlük politika toplantısı Salı günü başlıyor ve merkez bankasından herhangi bir aksiyon beklenmezken tüketici fiyatlarındaki son artış düşünüldüğünde gelecekteki azaltım planlarına dair ipucu verebilir.

Salı günü ayrıca Mayıs ayına ait ÜFE verileri paylaşılacak. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ÜFE’nin, %6,3 ile 2010 yılında ajansın verileri takip etmesinden bu yana en büyük artışı yaşaması bekleniyor. Nisan ayında yıllık bazda %6,2 yükselmişti.

JPMorgan Chase (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre banka, yüksek enflasyonun Fed’i faiz oranlarını yükseltmeye zorlama olasılığı nedeniyle Hazine veya diğer araçların alımında kullanmak yerine nakdi “etkili bir şekilde biriktirdi.”

Mayıs ayı perakende satışların sakin bir seyrin ardından ay bazında %0,7 düşüş yaşaması beklenirken tedarik kısıtlarına ilişkin sorunlar ve işgücü piyasasındaki kıtlıklar ortasında yakından takip edilecek olan endüstriyel üretim için beklentiler ise %0,6 artış yönünde.

Kurumsal gelişmelerde: ilgi Boeing (NYSE:BA) ve Airbus (PA:AIR) üzerinde olabilir. ABD ve AB, uçak sübvansiyonlarıyla ilgili 17 yıllık tartışmada ateşkes ilan etmenin eşiğinde.

Biogen (NASDAQ:BIIB) de ilgi çekecek. İlaç üreticisinin, nadir görülen bir göz hastalığı tedavisini test eden çalışması hedefine ulaşamadı. Teknoloji şirketi Oracle (NYSE:ORCL) ise kazanç raporları açısından genel olarak sakin bir haftada çeyreklik raporunu sunacak.

Salı günü ham petrol fiyatları, pek çok yılın yüksekleri yakınında kalarak yüksek işlem gördü. İran’ın küresel pazara ilave petrol arzı tehdidi yavaş yavaş azaldı.

WTI %0,5 artışla 71,23 dolar olurken Brent %0,5 yükselerek 73,21 dolara ulaştı.

Hızlanan aşı programları, pek çok batı ülkesinin Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmesine olanak tanıması ile ham petrol piyasaları bu yıl şimdiye kadar %40 üzerinde artış yaşarken İran ve dünya güçleri arasındaki 2015 nükleer anlaşma görüşmeleri devam ediyor. Anlaşma yapılırsa ABD, İran üzerindeki yaptırımları kaldırabilir ve ülke ham petrol ihracatına devam ederek küresel pazara günlük 2 milyon varile kadar ilave üretim arz edebilir.

Bununla birlikte İran başkanlık seçimlerinden önce anlaşma yapılması mümkün görünmüyor. Seçimlerde 2019’da ABD tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırıma uğrayan, Batı’nın acımasız eleştirmeni Ebrahim Raisi (İbrahim Reisi) yarışı önde götürüyor.

Öte yandan altın vadeli işlemleri 1.866,05 dolarda büyük oranda sakin olurken EUR/USD %0,1 yükselişle 1,2125’e ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz