Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD hisse senedi piyasaları Perşembe günü düşüş yaşayacak. Yatırımcılar, önemli istihdam verileri ile yeni kazanç raporları öncesinde temkinli.

Dow 10 puan düşerken S&P 500 8 ve Nasdaq 100 55 puan geriledi.

Çarşamba günü Wall Street için nispeten sakin bir gündü. Dow Jones Industrial Average ufak değişimlerle kapatırken S&P 500 %0,2 yükseldi ve Nasdaq Composite %0,6 kazandı.

Yatırımcılar işgücü verilerini dikkatle takip edecek – özellikle de Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in açıklamalarından sonra. Ona göre ekonomi büyük gelişme göstermeye devam ederse merkez bankası, tahvil alımlarını azaltma konusunu tartışmaya başlamak zorunda kalacak.

Haftalık ilk işsizlik başvuruları, ekonomistlerin, 22 Mayıs’a kadar olan haftada 425.000 başvuru beklentisi arasında paylaşılacak.

Önemli olacak diğer rakam da ilk başvurulara göre bir hafta gecikmeli olarak ölçülen devam eden başvurular olacak. Geçen hafta 100.000 artışla 3,751 milyona yükselmişti.

Ayrıca Ulusal Emlakçılar İdaresi’nin (NAR) Nisan ayı askıda konut satışları endeksi, Nisan ayı dayanıklı mallar ve ilk çeyrek GSYH rakamlarının ikinci okuması da takvimde yer alıyor.

Kurumsal sektörde: Best Buy (NYSE:BBY), Dollar General (NYSE:DG) ve Costco (NASDAQ:COST) rapor sunacak. Zararının arttığını raporlayan Snowflake (NYSE:SNOW) ile ilk çeyrek beklentilerini aşan Nvidia (NASDAQ:NVDA) da ilgi çekecek.

Enerji sektöründe ise Royal Dutch Shell (LON:RDSa) ilgi odağında. Bir Hollanda mahkemesi, petrol devinin sera gazı emisyonlarını planladığından daha büyük miktarlarda azaltması yönünde karar verdi ve Exxon Mobil (NYSE:XOM) ve Chevron (NYSE:CVX) hissedarlar isyan etti.

Perşembe günü ham petrol düşüş yaşadı. Yatırımcılar, ABD stoklarındaki büyük düşüşle beraber İran ihracatının olası dönüşünü de değerlendiriyor.

WTI %0,7 düşüşle 65,72 dolar olurken Brent %0,8 gerileyerek 68,21 dolara indi.

Çarşamba günü piyasa, ABD’nin petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş ile desteklendi. Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), 21 Mayıs ile biten haftada 1,662 milyon varil düşüş yaşandığını raporladı.

Ancak esas ilgi, İran nükleer görüşmeleri ve petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağı üzerinde olmaya devam ediyor.

OPEC+ 1 Haziran’da toplanarak İran’ın pazara girecek potansiyel arzı karşısında üretim kesintilerini azaltma planlarını değiştirip değiştirmemeyi tartışmak zorunda kalacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz