Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları, Yoğun bir hafta öncesinde Mayıs ayına güçlü bir başlangıç sonrasında Salı günü çoğunlukla düşük açılacak.

Dow 10 puan artarken S&P 500 4 puan geriledi ve Nasdaq 100 42 puan kaybetti.

Dow Jones Industrial Average Pazartesi gününü %0,7 yüksek bitirirken S&P 500 %0,3 artış gösterdi ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,4 geriledi.

En çok zarar gören ABD eyaletlerinden olan New York, New Jersey ve Connecticut, iki hafta içinde kısıtlamaları kaldıracağını söyledi.

DJIA ve S&P 500 endeksleri, sadece ekonominin yeniden açılışı ile değil, aynı zamanda mali ve parasal teşviklerin, aşı iyimserliğinin ve artan kazançların da yardımı ile bu takvim yılında %11 yükseldi. 130 şirketin daha çeyreklik sonuçlarını paylaşmaya hazırlandığı bu hafta da gelişmiş kurumsal görünüm bekleniyor.

mRNA teknolojisi ile ilk Covid-19 aşısını üreten BioNTech SE (NASDAQ:BNTX) ile Pfizer (NYSE:PFE), açılış öncesinde kazancını raporladı ve cari yıl kazancı ile gelir kılavuzunu %15 yükseltti.

Diğer yandan T-Mobile US (NASDAQ:TMUS), CVS Health (NYSE:CVS), Global Payments (NYSE:GPN), Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI), Match Group (NASDAQ:MTCH) ve Under Armour (NYSE:UA) gibi isimler de raporlarını paylaşacak.

Ekonomi verilerine bakarsak bugün paylaşılacak temel rapor, Mart ayı fabrika siparişleri olacak. Bir gün öncesinde Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) satın alma müdürleri anketi, siparişler alt endeksinin tüm zamanların yükseğini gördüğünü raporladı ancak ana endeks 36 yılın yüksek seviyesinden çekildi.

Salı günü petrol fiyatları büyük oranda değişmedi. Hindistan’da artan vaka sayıları endişe yaratıyor. Ancak yatırımcılar, Avrupa ve ABD gibi bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda iyimserliğini koruyor.

Hissiyata destek olan bir diğer gelişme, Suudi Arabistan’ın petrol üreticisi Aramco’nun (SE:2222) ilk çeyrek net kârında %30 artış kaydetmesi ve güçlü petrol fiyatları sayesinde temettü ödemesini koruması oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı verileri de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,9 artışla 65,68 dolar olurken Brent %1,9 yükselerek 68,86 dolardan işlem gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 kayıpla 1.783,15 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,2014’ten alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz