Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri Pazartesi günü çoğunlukla yüksek işlem gördü.

İngiltere, Kanada ve diğer bazı piyasaların 1 Mayıs tatilinden dolayı kapalı olması ile ticaretin her zamankinden daha sakin geçmesi bekleniyordu.

Dow Jones 207 puan yükselerek 33.974 oldu. S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,3 yükseldi.

Geçen hafta yaşananlar hem mali hem de para politikasından gelen güçlü rüzgarlarla ekonominin salgından giderek kurtulduğu bir dönemde hisse senetlerinin cazip bir yer olduğu izlenimini pekiştirdi. Bu izlenimler, önce ADP’den sonra da hükümetten gelecek işe alım temposuna ilişkin son raporlarla Çarşamba ve Cuma günü test edilecek. Bu tür raporlar, ekonominin ilerlemesinin ne kadar hızlı ve ne boyutta olduğunu gösterecek.

Günün ekonomi takvimi nispeten sakin. ISM’in imalat anketi Mart ayında 36 yılın yüksek seviyesi olan 64,7’yi gördü ve analistler, ISM’in ana endeksinin 60 üzerinde olması ile hisse senetlerinin doğal olarak kötü performans gösterme eğiliminde olduğuna işaret ediyor. Çünkü bu, daha sıkı para politikası beklentilerini artırıyor.

Ancak mevcut toparlanma, olağan bir ekonomik döngü tipi hikayesi değil ve çoğu kişi, böyle argümanlara çok fazla eğilmeye karşı.

Piyasa öncesinde pozitif eğilimden sapan birkaç hisseden biri Tesla oldu. Alman ticaret bülteni Automobilwoche, önemli inşaat izinleri ve diğer meselelerde görülen gecikmelerden dolayı şirketin, Berlin’deki fabrikasında seri üretimin bir altı ay daha ertelenerek gelecek Ocak ayında başlayabileceğini raporladı. Tesla henüz raporu onaylamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz