Yazar: Peter Nurse

Investing.com – ABD borsası Pazartesi günü rekor seviyelerin yakınında yüksek açılacak. Gözler Fed toplantısında.

Dow sadece 5 puan artarken S&P 500 3 ve Nasdaq 100 50 puan yükseldi.

Cuma günü üç majör endeks de yüksek kapattı. S&P 500 %0,2 artışla yeni rekor seviyeye yükseldi. Dow %0,1’in hemen altında bir artış yaşarken Nasdaq %0,4 yükseldi.

Fed’in iki günlük politika toplantısı öncesinde aktivite sınırlı olacak. Merkez bankasının aksiyon alması beklenmiyor ancak yatırımcılar, bankanın, 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımını ne zaman ve nasıl azaltacağı konusunda tartışmaya açık olup olmadıklarını görmek için Çarşamba günkü toplantı sonucuna odaklanacak.

Enflasyon şu an hızla yükselirken ABD’li işverenler, Fed başkanı Jerome Powell’ın beklediği 2 milyonluk istihdamın yarısından azını sağlayabildi.

ING analistleri, “Fed azaltım konusunu tartışmaya bir nebze daha yaklaşmış olsa da piyasaları tedirgin edecek bir açıklama, yeni projeksiyon veya basın toplantısı beklemiyoruz” dedi. “Sonuçta tüm piyasalar, Fed’in bu yıl Aralık ayında azaltıma başlayabileceği ve ilk faiz artırımının 2023 başında olabileceği düşüncesinden epey memnun görünüyor.”

Kurumsal gelişmelerde: Novavax (NASDAQ:NVAX) Pazartesi günü yükseldi. İlaç üreticisi, ABD merkezli son aşama klinik deneylerinde, aşısının birçok varyant karşısında %90 üzerinde etkinlik gösterdiğini raporladı.

Tesla (NASDAQ:TSLA) da ilgi toplayacak. CEO Elon Musk, madencilerin makul seviyede temiz enerji kullandığı onaylandığı takdirde şirketin Bitcoin işlemlerine tekrar başlayacağını ifade eden bir tweet attı.

Pazartesi günü ham petrol fiyatları yükselerek pek çok yılın yüksek seviyeleri yakınında işlem gördü. Artan aşılamalar sayesinde küresel seyahat normalleşmeye başlarken iyileşen talep görünümü faydalı oldu.

WTI %0,6 artışla 71,35 dolar oldu ve 2010’dan beri en iyi seri olacak şekilde beşinci çeyreklik artışı yolunda ilerliyor. Brent %0,7 artarak 73,22 dolara yükseldi.

ABD’de günlük hava yolcuları, salgın başladığından beri ilk kez 2 milyonu aştı ve Kuzey Amerika ile Avrupa’nın çoğu bölgesinde, karantina ve kısıtlamalar gevşetildikçe trafik de salgın öncesi seviyelere döndü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %1,2 düşüşle 1.856,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,2121’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz