ABD’de dış ticaret rekor açık verdi

Investing.com – ABD’de dış ticaret 89,2 milyar dolar rekor açık verdi. Son ayda ithalat 317,8 milyar dolar ile rekor kırdı. İhracat ise 228,6 milyar dolar oldu.

Ocak’ta 89,7 milyar dolar olan açık 89,2 olarak revize edildi ve Şubat’ta da birebir ölçüde açık verilerek rekor düzey korundu.

Dünyanın en büyük iktisadına sahip olan ABD’de dış ticaret sayılarındaki istikrar pandemiyle birlikte bozulmaya başladı. Salgın öncesi -45 milyar dolar ortalamasında olan dış ticaret açığı Ağustos 2020’de -67 milyar dolara çıkarak 14 yılın tepesini gördü. Şubat 2021’de -70,5 milyar dolar açık ile bilgi ölçüm setinde en yüksek düzey görüldü.

Şubat 2021’den itibaren dış ticaret açığı rekor kırmaya devam etti ve Aralık 2021’de bu sayı -82 milyar dolar oldu.

2022’nin birinci ayında -89,7 milyar dolar açık verildi, ancak bu sayı -89,2 olarak revize edildi. Şubat’ta ise tıpkı meblağ ile rekor açık devam etti.

ABD’nin Çin ile teknoloji başta olmak üzere birçok eserde hudutlu ticaret yapması son yıllarda açığı artıran bir etkendi, lakin pandemiyle bir arada durum değişti. Pandeminin akabinde dünyada güç, emtia ve besin fiyatlarında yüksek oranda artışlar yaşandı. ABD nüfusu ve yapısı nedeniyle besin ile endüstriyel eserlerde büyük ithalatçı. Bu kümelerdeki fiyat artışları ithalat maliyetlerini de artırdı.

Şubat ayı sonlarında başlayan ve hala devam eden Rusya – Ukrayna savaşı dünyada fiyat artışlarını daha da hızlandırdı. Bu nedenle ABD’de dış ticaret açığının Mart’ta daha da yükselmesi bekleniyor.

Müellif: Deniz Engin

Previous Article

GM, tanınan segmentlere KONUT üretmek için Honda ile işbirliği yapacak

Next Article

Musk’ın idare konseyine girmesi ile Twitter tekrar yükseldi

You might be interested in …