ABD’de harcamalar, teşvikin azalıp enflasyonun baskılaması ile Şubat’ta yavaşladı

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Pandemi dönemindeki teşvik programlarının azalması ve yüksek enflasyonun baskı yapmaya başlaması ile ABD’nin tüketici harcaması Şubat ayında sert bir yavaşlama gösterdi.

Ekonomik Analiz Bürosunun paylaştığı verilere göre kişisel harcama ay bazında yalnızca %0,2 yükseldi. Ocak ayında artış yönlü revize edilen bu oran %2,7 idi. Beklentiler ise %0,5’lik bir artış yönündeydi. Kişisel gelir %0,5 yükseldi.

Aynı zamanda genel olarak Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçümü olarak düşünülen veri serisi, kişisel tüketici harcamaları (PCE) endeksinin aylık %0,6 artarak yıllık oranı %6,4’e çıkardığını gösterdi. Analistler, PCE fiyat endeksini enflasyonist eğilimler için daha iyi bir rehber olarak görüyor çünkü daha düzenli olarak satın alınan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişiklikleri daha hızlı yansıtıyor.

Bir başka veri ise ilk işsizlik başvurularının geçen hafta beklenmedik bir şekilde artarak 202.000’e çıktığını ancak devam eden işsizlik başvurularının, düşüş eğilimini sürdürerek 1,307 milyon ile birçok yılın en düşük seviyesine indiğini gösterdi.

Glassdoor’da kıdemli ekonomist olan Daniel Zhao, Twitter (NYSE:TWTR) aracılığıyla yaptığı açıklamada “İlerleme sürecek olsa da başvuruların düşecek daha fazla yeri olmamasından dolayı istikrarsız olmaya devem ediyor.” dedi.

Veriler, Çalışma Bakanlığının aylık istihdam raporundan bir gün önce paylaşıldı. ABD ekonomisinin pandemiyi ardında bırakmasıyla, yarınki raporun istihdamda güçlü bir artış daha göstermesi bekleniyor. Bakanlığın Çarşamba günü paylaşılan aylık iş olanakları anketi, açık pozisyonların rekor seviyelere yakın bir eğilimde olmaya devam ettiğini gösterirken yükselen ücretlerin cazibesinin yanında artan fiyatlar ve azalan mali destekler, aktif olmayan kişilerin işgücüne tekrar dönmesine yol açtı.

Previous Article

Tesla, Çin’deki fabrikasında üretime tekrar başlama kararını ertelese de kıymet kazandı

Next Article

ABD’de işsizlik maaşı talebi son haftada 14 bin kişi arttı

You might be interested in …