ABD’de işsizlik maaşı talebi son haftada 14 bin kişi arttı

Investing.com – ABD’de geçen hafta 188 bine gerileyerek rekor düşük seviyeye inen haftalık işsizlik maaşı başvuruları son haftada 14 bin kişi artarak 202 bine çıktı. Şubat ayı içinde 230 bin olan 4 haftalık ortalama başvurular Mart’ta 208 bin geriledi.

Yarın açıklanacak tarım dışı istihdamın öncü göstergesi olan ve istihdam sektöründeki en güncel durumu gösteren haftalık maaş başvurularında 200 bin tabanına doğru düşüş devam ediyor.

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı Mart’ta 455 bin kişi artış gösterdi. Şubat’taki rakam ise 11 bin artışla 486 bine yükseltildi.

Öncü göstergeler olumlu ve yarın açıklanacak tarım dışı istihdamın Mart’ta 490 bin artması bekleniyor.  İstihdam Şubat ayında 678 bin artışla son 6 ayın en iyi performansını göstermişti.

ABD’de son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon hanehlkının harcamalarında daha kontrollü davranmasına neden oluyor. Bu süreçte işe devamlılığın ön plana çıkmasına karşın artan maliyetlerin firmalarda çalışan ihtiyacını ne oranda etkilediği yarınki verilerde kendini gösterecek. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş dünyada emtia, enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişi hızlandırdı. ABD, Rusya’ya en ağır yaptırımları uygulayan ülkeler arasında ve savaşın ilk faturasının istihdam sektörüne yansıması bakımından yarın açıklanacak veri önem taşıyor.

Yazar: Deniz Engin

 

Previous Article

ABD’de harcamalar, teşvikin azalıp enflasyonun baskılaması ile Şubat’ta yavaşladı

Next Article

Avrupa Birliği, kripto transferlerinde daha sert tedbirler için harekete geçti

You might be interested in …