Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Activision Blizzard ATVI CEO’su Bobby Kotick’in, üst düzey kadronun cinsel taciz faili olduğu iddialarıyla ilgili meselelere hızlı bir çözüm bulamazsa şirketten ayrılacağına işaret eden bir Wall Street Journal (WSJ) raporunun ardından hisseleri yaklaşık %3 değer kazandı.

Otuz yıldır şirketin başında olan Kotick, bu iddiaları ele almakla ilgili yıllardır yeterli çabayı göstermediği yönünde çalışan, yatırımcı ve diğer hissedarlar tarafından eleştiri ile karşılaştı. Kendisi de kadınlara kötü davranmakla suçlanıyor.

‘Call of Duty’ franchise’ının ve Candy Crush’ın ardındaki isim, kadınlara karşı ayrımcılık iddiasıyla California’da bir dava ile karşı karşıya. Temmuz ayındaki davadan bu yana hisseleri yaklaşık %30 düşüş gösterdi.

Geçen hafta Bloomberg ve WSJ raporlarına göre, Activision’ın en büyük ve dördüncü en büyük müşterileri olan Sony ve Microsoft’taki üst düzey yetkililer, kendi çalışanlarına Activision Blizzard’ın bu vakaları ele alış biçiminden epey memnuniyetsiz olduklarını ifade eden bir mektup yazdı.

Activision tarafından yakın zamanda yapılan bir açıklamaya göre bu iddialar sonucunda en az 20 personel görevden alındı. Açıklamada, şirketin uygunsuz davranışlara maruz kalanlar için 18 milyon dolarlık bir tazminat fonu oluşturduğu belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz