Almanya’da enflasyon 48 yılın en yükseğinde

Investing.com – Almanya’da enflasyon son 48 yılın zirvesine çıktı. Bugün açıklanan enflasyon oranı Mart ayında Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın maliyetinin yüksek olduğunu gösterdi.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da enflasyon son bir ayda %2,5 oranında artış yaşadı ve yıllık bazda %5,1’den %7,3’e çıktı. Aylık bazdaki artış oranında dünya savaşı ardından rekor yaşandı. Verinin geçmiş yıllardaki değişimi incelendiğinde yakın tarihte aylık en fazla yükseliş %1,0 – %1,2 aralığında idi.

AB uyumlu enflasyon (HICP) Mart’ta %7,6’ya çıktı.

Pandemi sonrası dünyada artan fiyat artışlarından nasibini alan Almanya’da enflasyon %5’li seviyelere çıkmıştı. Fakat son bir ayda savaş nedeniyle emtia, gıda ve bilhassa enerji – akaryakıt fiyatlarındaki artış ülkede 48 yılın en yüksek maliyetinin yaşanmasına neden oldu. Rusya’ya enerjide yüksek oranda bağımlı olan ve bu süreçte yaptırımlar uygulayan Almanya ile Rusya arasındaki ambargoların devam etmesi maliyetleri daha da artırabilir.

Bugün de devam eden müzakerelerin liderler düzeyine çıkması ve barış sağlanmasının zaman alması beklenirken sürecin uzamasının dünya ekonomisine verdiği zarar da her gün artıyor. Avrupa Merkez Bankası, savaşın bölge ekonomisindeki riskleri artırdığını, ancak bir resesyon görmediklerini belirtmişti.

Yazar: Deniz Engin

Previous Article

Doğan Holding, Karel Elektronik’e ortak oldu

Next Article

Paychex Gelir Raporu, Q3 Toplam Gelir Beklentileri Aştı

You might be interested in …