Gram altın fiyatı, şu dakikalarda 498 lira seviyesinde hareket ederken; ons altın fiyatı ise aynı dakikalarda 1750 dolar seviyesinde bulunuyor. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Özsoy, altındaki kritik noktayı “Eğer ABD ekonomisi Powel’ın işaret ettiği maksimum istihdam testinden geçemez ise ve yeni bir varyantın vaka sayılarını artırması halinde, kasım ayında bu programın başlangıcı uzayacak gibi bir mesaj çıkarsa işler terse dönebilir ve sert çalkantılar görebiliriz” şeklinde belirtti.

Şenay Zeren

Küresel piyasalarda artan tedarik sıkıntıları ve Çin’in ekonomik regülasyonlarına ilişkin belirsizlikler risk algısını artırırken; altının ons fiyatı bu durumdan pozitif etkileniyor. Ons altın yeni haftaya 1750 dolar seviyesinden başlarken, gün içerisinde en yüksek 1760 dolar, en düşük ise 1748 dolar seviyesini gördü. Altının ons fiyatı, saat 12.02 itibarıyla da yüzde 0.02 oranında yükselişle 1750 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan altının gram fiyatı; gün içerisinde en yüksek 503,17 lira seviyesini, en düşük ise 497,84 lira seviyesini gördü. Gram altın dolar kurunda yaşanan düşüşün etkisiyle aşağı yönlü hareket ederken, şu dakikalarda yüzde 0.07 oranında düşüşle 498,83 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 814 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 351 liradan satılıyor.

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı 499 lira seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe 502 lira seviyesinden başlamıştı.

Bugün piyasalar öncelikli olarak, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın konuşmasını, ABD’de dayanıklı mal siparişlerini ve Dallas Fed imalat aktivite endeksi verilerini takip edecekken, hafta boyunca merkez bankası başkanlarının konuşmalarının izlenecek.

bigpara.hurriyet.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz