Yazar: Dhirendra Tripathi

Investing.com – Amazon (NASDAQ:AMZN) hissesi Cuma günü %6,0 düşüş yaşadı. Şirketin ikinci çeyrek rakamları güçlü olsa da büyümenin yavaşladığına işaret etti.

Teşvik çekleri, düşük faizler ve virüs korkusunun birleşmesi, son beş çeyrekte market, cihaz, spor ekipmanı ve mobilya alımında rekor alımlara yol açtı. Eşi benzeri görülmemiş bir alışveriş çılgınlığının ardından süratle büyüyen satışların sakinleşmesi bekleniyordu.

Ancak ilk çeyrekte %44 ve Nisan-Haziran 2020 döneminde %40 olan net satış büyümesinin %27’ye düşmesi, piyasayı şaşırttı.

Prime Day’i Haziran ayına almak da pek yardımcı olmadı. Amazon’un CFO’su Brian Olsavsky’den alıntı yapan bir Reuters raporuna göre 15 Mayıs’tan beri Prime Day dışında satışlar sadece gençler arasında arttı.

Net satışlar 113,1 milyar dolar oldu. Analistler 115,33 milyar dolar net satış beklerken şirket nadiren beklentilerin altında kalmış oldu.

Daha bu ay Jeff Bezos’un yerini alan CEO Andy Jassy için zor zamanlar yaşandığına dair işaretler arasında JPMorgan (NYSE:JPM), Morgan Stanley (NYSE:MS), Piper Sandler ve UBS, Amazon hissesi için fiyat hedeflerini düşürdü.

Amazon Web Services (Web Hizmetleri), daha fazla kullanıcının çevrimiçi olması ve şirketlerin, ihtiyaçlarını karşılamak için Bulut hizmetlerine daha çok yönelmesi nedeniyle dijitale geçişin avantajlarından yararlanmaya devam etti: AWS gelirleri %37 artışla 14,8 milyar dolar oldu.

Grubun net geliri, bir yıl öncesine göre %48 artışla Haziran çeyreğinde 7,77 milyar dolara yükseldi. Seyreltilmiş hisse başına kazancı, 12,24 dolar olan analist beklentilerini aşarak 15,12 dolar olarak gerçekleşti.

Amazon şimdi üçüncü çeyrekte net satışlarının 106-112 milyar dolar arasında olmasını bekliyor, bu da yıllık %10-16 büyüme anlamına geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz