Yazar – Scott Kanowsky

Investing.com – ABD doları, yedi yılın en büyük artışını gerçekleştirme yolunda ilerlerken Cuma günü sakin Avrupa ticaretinde büyük ölçüde değişmedi.

ABD dolar endeksi %0,03’lük marjinal bir düşüşle 103,81’e geriledi.

Yıl boyunca dolar, Fed’in yüksek enflasyonu yavaşlatmak hedefiyle uygulamaya koyduğu agresif faiz artışları tarafından desteklendi. Fed, Mart ayından bu yana borçlanma maliyetlerini, 425 baz puan ile eşi gibisi görülmemiş bir biçimde artırdı ve faizler şu anda 15 yılın en yüksek düzeyinde bulunuyor.

Euro %0,07’lik bir artışla 1,0667 dolara yükseldi ve yıllık bazda %6’nın üzerinde bir düşüş yaşadı. Tek para ünitesi şu anda 1 doların üzerinde; bu yılın başlarında yaklaşık yirmi yıldır birinci kere dolar karşısında paritenin altında kalmasına neden olan sert düşüşten sonra toparlanıyor.

Fed’in politik adımlarının dolarda yarattığı güç artışının yanı sıra Ukrayna’daki savaşa ait süregelen tasalar ve potansiyel bir güç krizinin tesirleri de euro’yu vurdu.

Sterlin %0,06 oranında hafif bir düşüşle 1,2045 dolara geriledi. Sterlin 2022’de %10’un üzerinde paha kaybederek siyasi çalkantıların ve piyasa oynaklığının damgasını vurduğu bir yılı geride bıraktı.

Her iki para ünitesi de yükselen fiyatları düşürmeye çalışan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafından yapılan bir dizi faiz artışından bir ölçü takviye aldı.

Öte yandan Japonya Merkez Bankası (BoJ), son zamanlardaki ultra uyumlu para siyasetinden uzaklaşmaya başlayacağı istikametindeki argümanlara karşı geri adım atmaya çalışırken planlanmamış bir tahvil alımı açıkladı. Fakat yeniden de yatırımcıların politikayı sıkılaştırmaya başlayacağı tarafındaki niyetleri devam etti ve bu da yen‘e tüm G10 emsalleri karşısında dayanak verdi.

Avustralya doları %0,21’lik çıkarla 0,6793 dolara çıktı fakat dolar karşısında yıllık bazda %6’dan fazla düşüşle karşı karşıya olmaya devam ediyor. Yeni Zelanda doları %0,15 düşüşle 0,6337 dolara gerileyerek bir yıllık değişimini %7’nin üzerinde bir düşüşle tamamladı.

Çin’de offshore yuan ise dolar başına 6,9623 düzeyine indi. Çin’in koronavirüs olaylarını önlemeye yönelik katı yaklaşımını yansıtan bilgiler, birinci kere elde edildiği 2011’den bu yana en makûs yıllık performansına gerçek ilerliyor.

Pekin, COVID-19’a karşı sıfır tolerans olarak isimlendirilen siyasetini gevşetmeye başladığına dair işaretler vermiş olsa da kurallardaki gevşeme, ülke genelinde son vakitlerde görülen hadiselerdeki artışın muhtemel bir nedeni olarak gösteriliyor. İtalya, ABD ve Hindistan, şu anda Çin’den seyahat eden şahısların negatif COVID-19 testleri sunmalarını gerektiren bir dizi ülke ortasında yer alıyor.

Diğer yandan ruble dolar karşısında %1,49 güçlenerek 71,0906 düzeyine yükseldi ve bir evvelki seansta gördüğü sekiz ayın en düşük düzeyinden toparlandı.