Yeni bir araştırmaya nazaran, kalp hastalığından muzdarip olan içiciler sigarayı bırakarak beş sağlıklı yıl kazanabilir.

Araştırmaya nazaran, sigara içenler bıraktıkları takdirde çok sayıda ilaç verilen bir tedavi rejimi ile muadil faydayı elde edebiliyorlar.

Avrupa Kardiyoloji Derneği’nin bir kongresinde sunulan son bulgular, kalp krizi üzere akut koroner sendrom yahut baypas ameliyatından sonra altı aydan fazla sigara içmeye devam eden 45 yaş ve üstü hastaları inceleyen bir çalışmanın sonucu.

  • Avrupa’da sigara tüketimi: En fazla Bulgaristan; en az İsveç’te

Bu hastalara antiplateletler, statinler üzere kan basıncını düşürücü standart önleyici ilaçlar uygulandı. Ayrıyeten, toplamda takip edilen 989 hastadan elde edilen datalarda, sıhhat operasyonlarından sonra sigarayı büsbütün bırakan hastaların kıymetlerine de ayrıntılı biçimde bakıldı.

Araştırmacılar, her iki hasta tipinde de sağlıklı geçen yıllardaki beden bedellerine ait değişimleri hesapladı ve karşılaştırdı. Sigarayı bırakmanın varsayımı yararının, üç farklı ilaç tedavisinin tümü birden kullanılmasıyla karşılaştırılabilir düzeyde olduğu bulundu.

Buna nazaran sigarayı bırakmak 4.81 ‘olaysız yıl’ kazanımı sağlarken, üç ilaç tedavisinin birlikte kullanımı 4.83 ‘olaysız yıl’ kazanımı sağladı.

Sigarayı bırakmak için daha fazla nedenAmsterdam Üniversitesi Tıp Merkezi’nde araştırmacı olan Dr.Tinka Van Trier yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu tahlil, kalp krizi geçirmiş ve/veya stent implantasyonu yahut baypas ameliyatı geçirmiş sigara içenlere odaklandı. Bu küme bilhassa ikinci bir kalp krizi yahut felç geçirme riski altında olan şahıslardır ve bu şahıslar içn ‘sigarayı bırakmak’ potansiyel olarak en tesirli önleyici harekettir.”

Sigarayı bırakmanın yararlarının “anladığımızdan bile daha büyük” olduğunu belirten Trier, kelamlarına şöyle devam etti:

“Çalışmamız, alışkanlığı bitirmenin daha evvel kalp krizi geçirmiş yahut tıkanmış arterleri açma prosedürü olan bireylerde kalp krizi ve felçleri önlemek için üç farklı ilaç almak kadar tesirli olduğunu gösteriyor. Hastalar bu biçimde yaklaşık beş yıllık sağlıklı bir ömür mühletine ömürlerine katabiliyorlar. Üstelik bu tahlil, sigarayı bırakmanın başka avantajlarını hesaba katmıyor bile.”

Trier kelamlarını şöyle tamamlıyor: “Sigara içmenin, yarısı kardiyovasküler hastalığa bağlı olmak üzere önlenebilir tüm ölümlerin yüzde 50’sinden sorumlu olduğunu biliyoruz.”