Avrupa borsaları, barış görüşmelerinden kaynaklı temkinlilik ortamında düşüşle açılıyor

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Ukrayna-Rusya arasındaki barış görüşmelerinin başarılı olma potansiyeli üzerine Çarşamba günü Avrupa borsaları büyük oranda düşüşle açılıyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,2 geriledi. FTSE 100 ise %0,2 yükseldi.

Salı günü Ukrayna ve Rusya diplomatları arasında İstanbul’da gerçekleşen müzakereler sonucunda Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınındaki askeri faaliyetleri büyük ölçüde azaltacağını ifade etti. Baş müzakereci Vladimir Medinski, ülkenin çatışmayı “yatıştırmak” için adım atacağını söyledi.

Bu gelişme ile Salı günü Avrupa borsaları sert yükselişler yaşadı; DAX %2,8 ve CAC 40 %3,1 yükseldi.

Bununla birlikte Pentagon’un, Kiev’in hâlâ tehdit altında olduğu yönünde uyarmasıyla Rusya’nın niyetlerine karşı şüpheyle yaklaşıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Ukrayna halkı saf bir halk değil.” dedi. “Ukraynalılar, bu 34 günlük işgal sırasında ve Donbas’taki son sekiz yıllık savaş boyunca güvenebilecekleri tek şeyin somut bir sonuç olduğunu çoktan öğrendiler.”

Avrupa’nın ekonomi takviminde İspanya ve Almanya’nın TÜFE raporu, Euro Bölgesi’nin hissiyat verileri ve İtalya’nın tüketici ve iş güveni yer alıyor.

Bununla birlikte gözler ABD piyasasında: dördüncü çeyrek GSYH rakamları ve Cuma günkü aylık istihdam raporu öncesinde ADP özel sektör istihdam verileri yayımlanacak.

Kurumsal gelişmelerde; UBS (SIX:UBSG) ilgi çekecek. Banka, 2021 hisse geri alım sonuçlarını açıklayarak sermayesinin %6,49’u kadar hissesini geri almak için 3,81 milyar frank (4,10 milyar dolar) harcadığını söyledi.

Next (LON:NXT) de son kazanç raporunu paylaşacak.

Geçen hafta ABD ham petrol stoklarında büyük düşüş olduğunu gösteren veriler, pazarın dar olduğunu tekrar hatırlatırken iki gün boyunca düşüş yaşayan petrol fiyatları, Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, 25 Mart haftasında ham petrol stoklarında 3 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Enerji Bilgilendirme Dairesinin resmi verileri gün içinde paylaşılacak.

Ukrayna-Rusya barış görüşmelerinde ilerleme işaretlerinin görülmesini takiben petrol piyasasında %2 civarı düşüş yaşandı. Çin’deki karantina üzerine talep endişelerinden dolayı Pazartesi günü de %7 üzerinde değer kaybetti.

WTI %1,2 kazanarak 105,52 dolar olurken Brent %1,3 artarak 109,08 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 artışla 1,924,40 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselişe 1,1110’dan alıcı buldu.

Previous Article

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Next Article

Shiba Inu topluluğu, takımın yapacağı büyük duyuruya odaklandı

You might be interested in …