Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü büyük oranda yükseldi. Ekonomiler yeniden açılırken bölgenin nihayet köşeyi döndüğü düşünülüyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,6 artış gösterdi.

AB üyesi devletlerdeki aşılama oranlarının hızla artması sayesinde salgından çıkışa dair güven artıyor. Pazartesi günü Avrupa Komisyonu, Haziran’dan itibaren kıtayı İngiltere gibi düşük vaka oranlarının olduğu bölgelere ve tamamen aşılanmış kişilere tekrar açma planını açıkladı.

ABD’de de benzer bir iyimserlik var. Çoğu eyalet, aşı dağıtımı ortasında salgın kısıtlamalarını gevşetmeye devam ediyor. ABD’nin en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York, çoğu hareket kısıtlamasını yakında kaldıracağını duyururken bu ayın sonunda 24 saatlik metro hizmeti New York City’de devam edecek.

Bir karın ağrısı da Asya’da, özellikle Hindistan’da. Ülkedeki ikinci dalga, durulma işareti göstermiyor. Salı günü raporlanan vaka sayısı 20 milyonu aştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) geçen hafta dünya genelinde raporlanan her üç yeni vakadan birinin Hindistan’dan bildirildiğini belirtti.

Avrupa’da Infineon (OTC:IFNNY), %3,3 gerileyerek DAX endeksini düşürdü. Çip üreticisi, yarı iletken talebindeki patlama ile cari mali yıl için gelir ve marj kılavuzunu yükseltti. Şubat ayındaki şiddetli kış koşullarının ardından çevrimdışı olan Texas’taki imalat tesisinde yaşanan aksaklığın, cari çeyrekte satış büyümesini kısıtlamaya devam edeceğini belirtti.

Telenor ASA (OL:TEL), Myanmar’da kötüleşen güvenlik ve insan hakları ahvali üzerine ülkedeki operasyon değerinin zarara uğraması ile ilk çeyrekte net kayıp paylaştı. Bunun üzerine hisseleri %2 kayıp yaşadı.

Daha olumlu gelişmelerde ise Mediaset (OTC:MDIUY) var. İtalyan yayıncı ve en büyük ikinci yatırımcısı Vivendi (OTC:VIVHY), çöken bir ödemeli TV anlaşması üzerine yıllarca süren yasal çekişmeyi sona erdirmek için uzun zamandır beklenen bir anlaşma imzaladı. Vivendi de %0,3 yükseldi.

Dassault Aviation (PA:AVMD) %7 kazandı. Mısır savunma bakanlığı, 30 Rafale savaş jeti satın almak için Fransa ile bir sözleşme imzaladığını söyledi.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Hindistan’da artan vaka sayıları endişe yaratıyor. Ancak yatırımcılar, Avrupa ve ABD gibi bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda iyimserliğini koruyor.

Hissiyata destek olan bir diğer gelişme, Suudi Arabistan’ın petrol üreticisi Aramco’nun (SE:2222) ilk çeyrek net kârında %30 artış kaydetmesi ve güçlü petrol fiyatları sayesinde temettü ödemesini koruması oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı verileri de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla 64,63 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 67,75 dolardan işlem gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 kayıpla 1.785,20 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,2014’ten alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz