Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü düşüş yaşadı. Kurumsal kazanç dönemi karışık sonuçlarla devam ederken Çin’in regülasyon baskısının etkileri hissedilmeye devam ediyor.

DAX %0,9, CAC 40 %0,7 ve FTSE 100 %0,9 kaybetti.

İkinci çeyrek kurumsal kazanç dönemi, Avrupa’daki hakimiyetini koruyor. Yüksek profilli çok sayıda şirket rapor sundu.

LVMH (PA:LVMH) %1,1 yükseldi. Dünyanın en büyük lüks tüketim ürünleri grubu, salgın sonrasında mağazaları açmasıyla daha yüksek satış ve kâr paylaştı. İlk yarı geliri, 2019’da kıyaslanabilir döneme göre %11 yükseldi.

Dassault Systemes (PA:DAST) %2,9 kazanç elde etti. Fransız yazılım şirketi, artan yazılım satışları üzerine 2021 görünümünü yükseltti.

Öte yandan Reckitt Benckiser (LON:RKT), hijyen ürünlerine olan talebin azalmasından dolayı ikinci çeyrek satış beklentilerini ıskalayarak hisselerinde %8,6 düşüşe yol açtı.

Avrupa piyasaları Asya’daki negatif hissiyatı devraldı. Hong Kong borsasında olan birçok büyük teknoloji hissesi, Çin’in genel teknoloji sektörüne yönelik yeni düzenleme baskıları üzerine baskı altında kaldı.

Yatırımcılar ayrıca Apple (NASDAQ:AAPL), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) sonuçlarını bekliyor. Bu şirketler, ABD endekslerinin geçen yılın çoğunda kaydettiği artışların arkasındaki isimler. Pazartesi günü Tesla (NASDAQ:TSLA), ikinci çeyrek için 1 milyar dolar üzerinde gelir kaydederek güçlü sonuçlar paylaştı.

İlgi odağında olan diğer olay, Fed’in politika toplantısı olacak. ABD merkez bankası, ABD ekonomisinin gücüne ve varlık alım programını azaltmaya başlayacağı zamana ilişkin yeni veriler sunabilir.

Salı günü ekonomi cephesi Avrupa için sakin. Günün en büyük verisi, ABD’nin Haziran ayı için dayanıklı mallar raporu olacak ve raporun, ülkedeki toparlanmayı teyit etmesi bekleniyor.

Öte yandan yatırımcılar, artan Covid-19 vakaları ile yüksek aşı oranına sahip Batı’dan gelen talebi değerlendirmeye devam ederken petrol fiyatları pek değişmedi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol raporunu bekliyor.

WTI %0,1 düşüşle 71,86 dolar olurken Brent %0,1 düşüş göstererek 73,67 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 kayıpla 1.798,10 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1782’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz