Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları, önemli büyüme verileri ve yeni kurumsal kazanç raporları öncesinde Cuma günü düşük açılıyor.

DAX ve CAC 40 %0,5 düşüş yaşarken FTSE 100 %0,6 kaybetti.

Avrupa piyasaları Asya’dan yine negatif bir devir aldı: Hang Seng endeksi, Çinli yetkililerin aşırıya kaçan müdahalelerine dair endişeler arasında teknoloji sektöründeki satışların devam etmesiyle %2 civarı düşüş yaşadı.

Hang Seng bu haftanın ilk iki gününde %8 üzerinde düşüş yaşadıktan sonra Perşembe günü %3 iyileşme gösterdi.

Cuma günü hissiyatı etkileyen diğer şey, Amazon’un (NASDAQ:AMZN) hayal kırıklığı yaratan sonuçları oldu. E-ticaret devi üç yıl içinde ilk kez gelir beklentilerini karşılayamazken cari çeyrek için de zayıf bir kılavuz sundu.

Avrupa’da BNP Paribas (OTC:BNPQY) ilgi odağında olacak. Fransız banka, ikinci çeyrekte net gelirinde %26 artış olduğunu raporladı ve yurtiçi bankacılık faaliyetlerindeki toparlanma ve batık krediler için ayrılan karşılıklarda azalma sayesinde ek temettü ödemeye karar verdi.

Renault (PA:RENA) yarı yıllık net kâr paylaştı ve kötüleşen yarı iletken çip kıtlığına ve artan hammadde maliyetlerine rağmen 2021 için kâr beklediğini söyledi.

Air France KLM (PA:AIRF) ise ikinci çeyrek gelirinde %133 artış ve net zararında küçülme olduğunu bildirdi. Böylece şirket, cari çeyrek için kârlılığa dönüş olacağı öngörüsü sunabildi.

Ekonomi gelişmelerinde: Fransa’nın GSYH büyümesi %0,9 oldu. Nisan ayında uygulanan katı tedbirler artan vakaları önlemesine rağmen bir önceki çeyrek dönemde %0,1 küçülmüştü.

İlerleyen saatlerde ise Almanya ve Euro bölgesinin GSYH raporları yayınlanacak ve salgın sonrasında bölge ekonomileri yeniden açıldığından büyümede artış bekleniyor.

Öte yandan Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Ancak yatırımcıların küresel talepteki toparlanmaya olan güveni sürdükçe art arda ikinci haftalık artışını yaşama yolunda ilerliyor.

WTI vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 73,06 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,8 azalışla 74,52 dolardan işlem gördü. Ancak her iki sözleşme de hafta bazında %2 civarı artış yaşayacak.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.827,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşerek 1,1881’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz