Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, artan enflasyon endişeleri ile teknoloji öncülüğünde satış yaşanan Wall Street’i takip ederek Salı günü büyük düşüş yaşadı.

DAX %1,9 düşerken CAC 40 %1,8 ve FTSE 100 %2,1 geriledi.

Avrupalı teknoloji hisseleri Mart ayından beri gördüğü en düşük seviyeye gerilerken madenciler de önceki seansta elde ettiği güçlü artışları kısmen kaybetti.

Thyssenkrupp (DE:TKAG) ikinci çeyrek için net zarar paylaşsa da çelik, otomobil parçaları ve malzeme talebini artıran küresel ekonomik toparlanma sayesinde üç ay içinde ikinci kez tüm yıl görünümünü yükseltti. Hisseleri %5 üzerinde düşüş yaşadı.

E.ON (DE:EONGn) ilk çeyrek kârında %14 artış yaşadığını raporlayıp kılavuzunu ve temettü politikasını onaylasa da hisseleri %1,1 düşüş gösterdi.

İngiltere hükümeti NatWest’teki (LON:NWG)  1,1 milyar sterlinlik hisse satışını tamamladıktan sonra banka hisseleri %3,5 azaldı. Hükümetin bankadaki hissesi %55’in altına düştü.

Bunun ardından Pazartesi günü Wall Street’te Nasdaq Composite %2,6 kayıp yaşadı. Yatırımcılar, devam eden enflasyon baskıları ortamında uzun süreli büyüme hisselerine sırt çevirdi.

Çin’in fabrika kapısı fiyatları da nisan ayında üç buçuk yılın en hızlı temposunda artarak bu endişeleri alevlendirdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’e göre ekonomi salgından kurtuldukça Almanya’nın enflasyon oranı %3 üzerine çıkabilir ancak kalıcı olmayacaktır ve ECB böyle bir volatilite sonrasına odaklanacaktır.

İtalya’nın endüstriyel üretim verileri, %0,4 beklentilerine kıyasla %0,1 düşüşle Avrupa’daki hissiyatı destekleyemedi. Almanya’nın Mayıs ayı ZEW ekonomik hissiyat anketi paylaşılacak ve Euro bölgesinin en önemli ekonomisindeki güvenin artması bekleniyor.

Salı günü petrol fiyatları geriledi. Piyasalar, Cuma günü majör bir boru hattı operatörüne yapılan siber saldırının, ABD’nin yakıt tedarikinde yalnızca ufak zararlara yol açmasını bekliyor gibi görünüyor.

ABD’deki en büyük yakıt boru hattı olan Colonial Pipeline, hafta sonuna kadar operasyonel hizmetini “büyük oranda” eski haline getirmeyi beklediğini söyledi. Texas’tan New Jersey’e olan hattaki segmentler çevrimiçi oldu bile. Bu da ABD’nin Doğu Kıyısındaki yoğun nüfuslu merkezlerin etkilenebileceğine dair ani kaygıları bir nebze yatıştırdı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 64,19 dolar olurken Brent %1,1 kayıpla 67,58 dolardan işlem gördü. Benzin vadeli işlemleri ise %0,9 azalarak 2,1140 dolardan alıcılandı.

İlerleyen saatlerde OPEC’in aylık petrol piyasası raporunu elde edeceğiz. Raporda piyasaya ilişkin son bakışın yanında nisan ayı üretim rakamları da yer alacak.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,1 azalarak 1.836,45 dolar olurken EUR/USD %0,2 artarak 1,2147’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz