Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsalarının Çarşamba günü büyük oranda değişmeden açılması bekleniyor. Yatırımcılar, Çin’in düzenleme baskısı yüzünden Asya piyasalarında yaşanan zayıflığı, yeni kurumsal kazanç raporlarını ve Fed toplantısının sonucunu sindirmeye devam ediyor.

DAX %0,1 düşerken FTSE 100 %0,1 kaybetti ve CAC 40 %0,2 yükseldi.

Çarşamba günü Asya piyasaları zayıfladı ve art arda üçüncü seansta da düşüş yaşayarak Avrupa hissiyatını da olumsuz etkiledi. Yatırımcılar Çinli yetkililerin baskılarından endişelenmeye devam ediyor.

Bununla birlikte Çin’in devlete ait finans medyası meseleyi soğutmaya çalıştığından sonra kayıplar az oldu. Öte yandan bölgedeki yatırımcılar, Fed’in politika toplantısı sonuçlanmadan büyük pozisyonlar almaya isteksiz olacak.

Fed’in faizleri rekor seviyelerde düşük tutmaya devam etmesi beklendiğinden ilgi, merkez bankasının tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı zamana ve enflasyon ve büyüme ile ilgili görüşlerinde yaşanacak değişimlere döndü.

Kurumsal kazanç cephesinde Deutsche Bank (DE:DBKGn) ilgi çekebilir. Banka, önemli yatırım bankacılığı bölümünün gelirinde yaşanan düşüşe rağmen ikinci çeyrek beklentilerini kolayca aştı. 2022 gelir kılavuzunu da güncelledi.

Teknoloji hisseleri de ilgi çekecekler arasında: Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Apple (NASDAQ:AAPL) Salı günü güçlü raporlar paylaştı. Üç devin çeyrek dönemdeki toplam geliri 57 milyar, günlük ortalama 626 milyon dolar oldu.

Ekonomi cephesinde ise GfK Alman tüketici iklimi endeksi Ağustos ayında -0,3 puanda kaldı ve önceki aya göre değişmedi. Ancak artan vaka sayılarının hissiyatı etkilemesinden dolayı beklentilerin altında kaldı.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. ABD ham petrol stoklarında yaşanan düşüş fiyatları destekleyerek ülkedeki talebin güçlü olduğuna işaret etti.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı rapor, 23 Temmuz ile biten haftada ABD ham petrol stoklarında 4,7 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Bir önceki hafta 806.000 artış yaşandığı raporlanmıştı.

Yatırımcılar şimdi bu düşüşün doğrulanıp doğrulanmadığını görmek için ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi raporunu bekliyor.

WTI vadeli işlemleri %0,7 artışla 72,12 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,5 artarak 73,86 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,4 yükselişle 1.806,05 dolar olurken EUR/USD 1,1816’da pek değişmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz