Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, Fed toplantısının sonucu açıklanmadan önce bankacılık sektöründen gelen güçlü kazanç raporları sayesinde Çarşamba günü yükseldi.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %0,2 artış gösterdi.

Çarşamba günü kurumsal gelişmeler bakımından yoğun bir gün ve Deutsche Bank (DE:DBKGn) başı çekiyor. Alman bankanın hisseleri, yatırım bankacılığı bölümünün gelirinde yaşanan düşüşe rağmen ikinci çeyrek beklentilerini kolayca aşması sayesinde %4 üzerinde değer kazandı. 2022 gelir kılavuzunu da yükseltti.

Barclays (LON:BARC) ise %3,8 artış kaydetti. İngiliz banka, ilk yarıdaki kârı arttığından temettüleri ve hisse geri alımları sürdüreceğini söylerken Santander (MC:SAN), ikinci çeyrek temel kârında %35 artış raporlamasına rağmen %1 değer kaybetti.

Öte yandan Rio Tinto (NYSE:RIO) hisseleri %1,2 düşüş yaşadı. Madencilik devi, beklentilerin altında kalsa da çok yüksek olan demir cevheri ve bakır fiyatlarında beklenmedik bir düşüş görülmesinin ardından 3 milyar dolarlık özeli bir temettü açıkladı.

BASF (DE:BASFN) ikinci çeyrek net kârında beklenenden daha iyi net kâr paylaşmasına rağmen hisseleri %1,4 düşüş gösterdi. Bu ayın başında tüm yıl projeksiyonunu ikinci kez yükseltmişti.

Wizz Air (LON:WIZZ) %4,8 artış gösterdi. Avrupa seyahatine olan talebin artması ile indirimli havayolu firması, kapasitesinin Temmuz ve Ağustos aylarında salgın öncesi seviyelere yükselmesini beklediğini söyledi. İngiltere’nin AB’den gelen tam aşılı yolcuları karantinadan muaf tutacak olması da talep artışını destekleyecektir. Başbakan Boris Johnson ayrıca ABD’den gelen tam aşılı yolcular üzerindeki kısıtlamaları da kaldıracak. Bu gelişmelerin ardından International Airlines Group (LON:ICAG) hisseleri %3 üzerinde artış yaşadı.

Kazanç raporları dışında Avrupalı yatırımcılar, Fed’in politika toplantısının sonucunu da bekliyor. Merkez bankasının, faizleri rekor seviyede düşük tutmaya devam etmesi bekleniyor.

ABD’de ayrıca Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Apple (NASDAQ:AAPL) Salı günü güçlü raporlar paylaştı. Üç devin çeyrek dönemdeki toplam geliri 57 milyar, günlük ortalama 626 milyon dolar oldu.

Ekonomi cephesinde; GfK Alman tüketici iklimi endeksi Ağustos ayında -0,3 puanda kaldı ve önceki aya göre değişmedi. Ancak artan vaka sayılarının hissiyatı etkilemesinden dolayı beklentilerin altında kaldı. Fransa’nın tüketici güveni ise düşüş yaşadı.

Öte yandan petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi. Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) yayınladığı raporun gösterdiği üzere ABD ham petrol stoklarında yaşanan 4,7 milyon varillik düşüş, fiyatları destekleyerek ülkedeki talebin güçlü olduğuna işaret etti.

Yatırımcılar şimdi bu düşüşün doğrulanıp doğrulanmadığını görmek için ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi raporunu bekliyor.

WTI vadeli işlemleri %0,6 artışla 72,06 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,5 artarak 73,89 dolardan işlem gördü.

Diğer yandan altın vadeli işlemleri %0,1 yükselişle 1.801,30 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1808’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz