Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü yüksek açılıyor. Yatırımcılar, kurumsal kazanç raporları ile yoğun bir günde Fed’den gelecekleri bekliyor.

DAX %0,1 artarken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,3 yükseldi.

Avrupa’da birinci sınıf birçok şirket, Çarşamba günü kazançlarını raporladı ve bankacılık sektörü ilgi çekebilir.

Deutsche Bank (DE:DBKGn) 2014’ün ilk çeyreğinden bu yana en iyi çeyreklik kârını paylaştı. Yatırım bankasının gücü, devam eden yeniden yapılandırma programı ile koronavirüs salgınının etkilerini telafi etmeye yardımcı oldu.

Santander (MC:SAN) ilk çeyrek net kârının, neredeyse beş kat yükseldiğini söyledi. Covid-19 ile ilişkili bir yıl önceki gibi bir karşılık ayırmadı ve ABD biriminde güçlü bir performans olduğunu bildirdi.

Lloyds Banking Group (LON:LLOY) da güçlü sonuçlar paylaştı. Gelişmiş ekonomik görünüm nedeniyle beklenen kredi kaybı karşılıklarının serbest kalması ile desteklenerek vergi sonrası 1,4 milyar sterlin (1,9 milyar dolar) kâr elde etti.

Buna ek olarak Dassault Systemes (PA:DAST) de hem faaliyet kârında hem de ilk çeyrek gelirinde artış raporlarken tüm yıl görünümünü düşürdü.

Covestro (DE:1COV), Delivery Hero (DE:DHER), Spotify (NYSE:SPOT) ve GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) gibi isimler de kazançlarını paylaşacak.

Diğer yandan Fed’in iki günlük politika toplantısı Çarşamba günü bitiyor ancak son aylarda ekonomi cephesinden gelen iyi haberlere rağmen ultra genişlemeci para politikalarında herhangi bir değişim yapması beklenmiyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, karar duyurulduktan kısa bir süre sonra basın toplantısı yapacak ve genişleyici para politikasının, uzunca bir süre daha yürürlükte olacağını tekrarlaması ve tahvil azaltım iddialarını boşa çıkarması bekleniyor.

Avrupa’da veri cephesinde Almanya’nın GfK tüketici hissiyatı anketi, Mayıs ayında -6,1’den -8,8’e düşerek hayal kırıklığı yarattı.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+’nın kademeli üretim artışı ile devam etme kararı ile ABD ham petrol stoklarında yaşanan artışın etkilerini sindirmeye çalışıyor.

WTI %0,4 artışla 63,21 dolar olurken Brent %0,4 yükselerek 66,14 dolardan işlem gördü.

Salı günü OPEC+ komitesi, planlandığı üzere Mayıs ayından itibaren ham petrol üretimini artırma kararı aldı. Bu yıl güçlü bir toparlanma yaşanacağına dair güven, Hindistan gibi ülkelerde görülen vaka artışlarına rağmen artıyor.

Ancak bu pozitif gelişmeler, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) raporu ile dengelenmiş olmalı. Rapor, geçen hafta stoklarda 4,3 milyon varil artış olduğunu söyledi.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,6 artışla 1.768,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2077’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz