Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, Fed’in iki günlük toplantısının ardından pozitif kazanç raporlarının da yardımıyla Perşembe günü yüksek işlem gördü.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,5 artış gösterdi.

Avrupa’da ikinci çeyrek kurumsal kazanç dönemi, aşılamalar sayesinde büyük oranda pozitif geçti.

Royal Dutch Shell (LON:RDSa) %3 üzerinde değer kazandı. Petrol devi temettüsünü %40 artırarak 2 milyar dolarlık hisseyi geri alacağını söyledi. Kazançları, daha yüksek petrol fiyatları sayesinde destek gördü.

Airbus (PA:AIR) %3,9 artış gösterdi. Dünyanın en büyük ticari uçak üreticisi, tüm yıl teslimat ve kazanç tahminlerini yükseltti. Anglo American (LON:AAL) hisse senedi geri alım programını 2 milyar dolar daha artırdıktan sonra hisseleri %3,7 artış yaşarken ArcelorMittal (NYSE:MT), 2008’den beri geçirdiği en iyi çeyreğin ardından küresel çelik talebi öngörüsünü artırdı ve %4,4 değer kazandı.

Öte yandan Credit Suisse (SIX:CSGN), yatırım bankacılığı gelirindeki büyük düşüşün verdiği zararla ikinci çeyrek net kârında %78 düşüş paylaştıktan sonra %3,9 değer kaybetti. banka ayrıca Archegos skandalına yönelik bağımsız yürütülen dış soruşturmalardan birinin, bankanın “etkin bir risk yönetimi” yapamadığını ancak “yolsuzluk veya yasadışı herhangi bir davranışa” karışmadığını gösterdiğini açıkladı.

Avrupa piyasaları Asya’da pozitif devir aldı. Çinli yetkililer, düzenleme baskıları ile ilgili piyasa korkularını yatıştırmaya çalıştı. Bu da Avrupalı yatırımcıların, devam eden raporlama dönemine odaklanmasını sağlayabilir.

Bununla birlikte Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in iki günlük politika toplantısı sonrasında gerçekleşen basın toplantısında yaptığı açıklamada azaltım sürecine girmeden önce ABD işgücü piyasasının önemli ilerlemeler kaydetmesi gerektiğini açıkça ifade etti.

Bu güvercin ton, yüksek enflasyon seviyeleri ve merkez bankalarının teşvikleri geri çekme olasılığı hakkında endişe duyan piyasaya bir nebze nefes aldırdı.

Ekonomik gelişmelerde; Almanya’nın mevsimsellikten arındırılmış işsizlik toplamı, Temmuz ayında 91.000 düşüş yaşayarak beklentileri aştı ve işsizlik oranını, 14 ayın en düşük seviyesi olan %5,7’ye çekti.

Temmuz ayına ait enflasyon raporu ilerleyen saatlerde paylaşılacak olsa da gözler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısına ait tutanaklarda olacak.

Öte yandan Perşembe günü petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının 2020 Ocak ayından beri görülen en düşük seviyeye gerilemesinin de yardımıyla yükseldi.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi verileri ise 23 Temmuz ile biten haftada ham petrol stoklarında 4 milyon varilin biraz üzerinde bir düşüş olduğunu gösterdi.

Geçen hafta stoklarda, dokuz hafta içinde ilk kez artış yaşanarak ülkedeki talebin zirveyi gördüğüne dair endişelere yol açmıştı.

WTI vadeli işlemleri %0,8 artışla 73,00 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,6 artarak 74,33 dolardan işlem gördü.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 yükselişle 1.816,55 dolar olurken EUR/USD %0,2 artarak 1,1869’dan alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz