Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü Çin ekonomik verilerinin Covid kaynaklı bir yavaşlamaya işaret etmesi ve jeopolitik kargaşanın temkinli olmasına yol açmasıyla düşük seviyede işlem gördü.

Almanya’da DAX %0,4 düşüş gördü, Fransa’da CAC 40 %0,6 düştü ve İngiltere’de iseFTSE endeksi 100 %0,8 düştü.

Avrupa piyasalarında, endüstriyel üretim Temmuz ayında yıllık %6,4 ve perakende satışları yıllık %8.5 büyüyerek her ikisi de beklentilerden düşük geldi ve Pazartesi günü erken saatlerde Asya’da Çin verilerinde açıklanan kayıpları izledi.

Bu yavaşlama, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ve Covid-19 virüsünün son derece bulaşıcı delta varyantının yayılmasıyla mücadele etmek için hareketlilik kısıtlamalarını sıkılaştıran önemli bir büyüme itici gücünün sonucudur.

Komşu Japonya’da GDP ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,3 ve yıllık bazda %1,3 büyüyerek koronavirüsü kontrol altına almaya yönelik devam eden kısıtlamalara rağmen çift dipli bir resesyondan kaçındı.

Taliban isyancılarının başkent Kabil’i ele geçirmesinin ardından Afgan hükümetinin çöküşü, olumsuz duyguyu artırdı.

Avrupa’da, Pazartesi günü açıklanacak olan birinci seviye ekonomik veriler yolunda çok az şey var.

Kurumsal sektörde, Avrupa’nın en büyük bankası HSBC (LON:HSBA)’nin sigorta ve sermaye işlemlerini artırdığından AXA’nın (PA:AXAF) Singapur’daki sigorta varlıklarını 575 milyon dolara satın almayı kabul etmesinin ardından %0,5 düştü. AXA hissesi de %0.5 düştü.

HSBC, birleşik işletmenin yedinci en büyük hayat sigortası ve dördüncü en büyük perakende sağlık sigortası olacağını söyledi.

Birleşme ve satın alma temasına bağlı kalarak, Bloomberg Pazartesi günü, Saudi Aramco ‘nun (SE:2222) Reliance Industries’in petrol arıtma ve kimya sektöründe yaklaşık %20’lik bir hisseyi 25 milyar dolara kadar satın almak için ileri görüşmelerde olduğunu bildirdi.

Başka yerlerde, petrol fiyatları, dünyanın en büyük ikinci ham petrol ithalatçısı olan Çin’deki seyahat kısıtlamalarının yakıt talebini etkileyeceği endişesiyle Pazartesi günü %1’in üzerinde düştü.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun Pazartesi günkü verilerine göre, bağımsız rafinerilerin üretimi azaltmasıyla Çin’in geçen ay günlük ham petrol üretimi Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu, koronavirüsün sert bir şekilde vurduğu geçen yıl Mart ayından bu yana ilk yıllık düşüş oldu.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %1.8 düşüşle varil başına 66.94$’dan işlem görürken, Brent kontratı %1.6 düşüşle 69.45$’a geriledi.

Altın vadeli %0,1 düşüşle 1,777,60 dolara düşerken, EUR/USD 1,1787’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz