Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa hisse senetleri, bira devi Carlsberg’den (OTC:CABGY) gelen güzel sonuçların ardından bile, COVID kaynaklı küresel ekonomik yavaşlama endişeleriyle Çarşamba günü düşüş yaşadı.

Almanya’da DAX %0,2 düşüşle işlem gördü, Fransa’da ise CAC 40 %0,3 düştü. İngiltere’de de FTSE 100 %0,2 geriledi.

Piyasa, COVID-19’un yeni salgınının küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlattığına dair işaretlerle son zamanlarda sarsıldı.

ABD Temmuz perakende satışlar, haftanın başlarındaki zayıf Çin ekonomik verilerinin ardından Salı günü hayal kırıklığına uğratırken, Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz oranlarını ülkedeki yeni vakalar nedeniyle artış beklentilerine rağmen değiştirmeme kararı aldı.

Bununla birlikte, Carlsberg’in hisselerini %2,5 oranında artıran güçlü sonuçlarının da yardımıyla Çarşamba günü kayıplar küçük. Dünyanın en büyük üçüncü şirketi olan Danimarkalı bira üreticisi, Çin ve Rusya’daki kilit pazarlardaki iyi rakamlarının yardımıyla ikinci çeyrek satışlarının beklentilerin üzerinde rapor etmesinin ardından Çarşamba günü tam yıl kazanç tahminini yükseltti.

İsviçreli tıbbi cihaz üreticisi Alcon (NYSE:ALC)’nin (SIX:ALCC) hissesi, tüm yıl kazanç tahminini yükselttikten sonra %9,7 arttı.

Ayrıca Birleşik Krallık tüketici fiyatları yıllık %2,0 arttı, önceki ay görülen %2,5 büyümeye kıyasla keskin bir şekilde yavaşladı ve İngiltere Merkez Bankası üzerindeki para politikasını sıkılaştırma baskısını azalttı. Bununla birlikte, özellikle bu yıl hanehalkı enerji faturalarındaki sert artışlar göz önüne alındığında, bu düşüşün geçici olması muhtemeldir.

Euro Bölgesi’nin geçen ayki enflasyon oranı seansın ilerleyen saatlerinde bekleniyor ve bu yılın %2,2 seviyesinde kalması bekleniyor.

Ayrıca gözler, ABD Merkez Bankasının devasa tahvil alım programını dizginlemeye ne zaman başlayabileceğini düşünmesiyle ilgili ipuçları arayan yatırımcılarla beraber TSİ 21.00’de (18.00 GMT) FED’in Temmuz ayı toplantı tutanaklarını yayımlanmasında olacak.

Öte yandan, petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi ve dört günlük düşüşün ardından toparlanmaya çalıştı, ancak delta koronavirüs varyantının özellikle Çin’de yayılması ve hareketlilik üzerindeki ilgili etkinin herhangi bir kazanımı sınırlaması muhtemel.

Bir endüstri kuruluşu olan American Petroleum Institute’un 13 Ağustos’ta sona eren hafta için 1 milyon varilin biraz üzerinde bir düşüş bildirdikten sonra, yatırımcılar ABD Energy Information Administration‘dan gelen en son ham petrol arzı verilerini dikkatli bir şekilde takip edecekler.

EIA bu haftanın başlarında, ABD kaya petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile, Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviyeye yükselmesinin beklendiğini bildirdi. Şu anda günde 7,9 milyon varilin biraz üzerinde.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,8 artışla varil başına 66,86 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %0,9 artışla 69,66 dolara yükseldi.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,1 artarak 1,790,25 dolar/oz’a yükselirken, EUR/USD %0,1 artarak 1,1723’ten işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz