Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Artan enerji maliyetlerinin beslediği yüksek enflasyonun, tam da merkez bankalarının desteklerini çekmeye başladığı bir zamanda ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı endişeleri nedeniyle Avrupa piyasaları Çarşamba günü büyük düşüşlerle açılıyor.

DAX %0,7 düşerken CAC 40 %0,9 ve FTSE 100 %0,8 kayıp yaşadı.

Çarşamba günü yayınlanan Almanya’nın fabrika siparişleri, Ağustos ayında %7,7 ile büyük bir düşüş yaşayarak hayal kırıklığına uğrattı.

Avrupalı yatırımcılar zaten Asya’dan zayıf bir hissiyat devralmıştı. Yeni Zelanda Merkez Bankası, enflasyonist baskıyla mücadele etmek için yedi yıl içinde ilk kez faiz artırdı ve sıkılaşmanın süreceğine işaret etti. Avrupa’da Romanya, faiz artırımı yapan son gelişmekte olan ülke oldu ve Perşembe günü Polonya’nın da onu takip etmesi bekleniyor.

Enerji piyasaları baş ağrıtmaya devam ediyor. İngiltere gaz fiyatları, megavat-saat başına 97 euro ile tüm zamanların yeni yükseğine ulaştı.

Diğer yandan petrol, dünya genelindeki enerji arzına ilişkin endişelerden dolayı pek çok yılın yüksek seviyelerinde işlem gördü. OPEC+ bloku, mevcut üretim artışı anlaşmasının miktarını artırmamaya karar verdi.

ABD ham petrol stok verileri, ülkenin yakıt talebinde yavaşlama işaretleri gösterse de petrol fiyatları yüksekliğini korudu. Amerikan Petrol Enstitüsü’ne göre 1 Ekim haftasında stoklarda 300.000 varil düşüş beklenirken 951.000 varil artış yaşandı.

WTI vadeli işlemleri %0,5 artışla 79,36 dolar olurken Brent %0,4 artışla 83,01 dolara yükseldi.

Bu arada Salı günü IMF, Covid-19 sonrası borç, enflasyon ve farklı ekonomik eğilimlerle ilişkili riskleri gerekçe göstererek dünya ekonomisinin 2021 yılı büyüme tahminini Temmuz ayındaki tahmini %6’nın altına çekti.

Kurumsal gelişmelerde; İngiltere süpermarket devi Tesco (OTC:TSCDY), yarıyıl için güçlü sonuçlar paylaşıp tüm yıl kâr beklentilerini artırdıktan sonra ilgi çekebilir.

Son olarak altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.753,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 kayıpla 1,1582’den alıcılandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz