Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları, artan enflasyon, yavaşlayan büyüme ve daha az genişlemeci para politikası korkuları nedeniyle Wall Street ve Asya’daki zayıflığın ardından Cuma günü düşük açılacak.

DAX %0,6 azalırken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,4 düşüş yaşadı.

Avrupalı yatırımcılar Asya’nın negatif hissiyatını aldı. Japonya’da Nikkei endeksi %2 üzerinde düşüş yaşarken Hong Kong ve Çin anakarasında yer alan piyasalar kapalıydı. Dow Jones Industrial Average Perşembe günü 500 puan üzerinde kayıp yaşadı.

Eylül dünya genelinde piyasalar için zor bir ay oldu. Yatırımcılar yavaşlayan büyüme hem Çin’deki regülasyon baskısı, merkez bankalarının varlık azaltımlarıyla ilgili endişeler, devam eden koronavirüs vakaları, azalan mali teşvikler ve tedarik zincirlerinde yaşanan darboğazların birleşimi ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Hayal kırıklığı yaratan haberler Cuma günü de gelmeye devam etti: Alman perakende satışları, önceki ay için revize edilen %4,5 düşüşün ardından Ağustos ayında aylık %1,1 yükseldi ancak %1,5 artış beklentilerinin altında kaldı.

Bununla birlikte ilgi enflasyon verilerinde olacak. Yatırımcılar fiyat baskılarının durumunu ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olası tepkisini ölçmeye çalışacak.

Euro bölgesinin Eylül ayı TÜFE raporu yayınlanacak ve Ağustos ayındaki %3,0 seviyesinden yıllık %3,3 artış göstermesi bekleniyor. Rakamlar, enflasyonun hızlı bir şekilde orta vadeli %2 hedefinin altına düşeceğine hala inanan ECB’nin kararlılığını test edecek.

Kurumsal gelişmelerde: Alman otomobil sektörü ilgi çekebilir. Daimler (OTC:DDAIF) hissedarları, kamyon üretim bölümünü Mercedes-Benz lüks otomobil faaliyetlerinden ayrılmasını oylayacak. Volkswagen (DE:VOWG_p) tarafından iki yıl önce atılan benzer bir adım, kamyon birimi Traton’a (DE:8TRA) ek değer yaratma konusunda pek yardımcı olmadı.

Cuma günü ham petrol fiyatları stabilize oldu. Yatırımcılar gelecek haftaki üretici toplantısına ve arz darlığı endişelerini yatıştıracak ek üretim ihtimaline hazırlanıyor.

OPEC+ Pazartesi günü toplanacak ve petrolün yaklaşık üç yılın yükseğinde gezindiği bir ortamda Kasım ve Aralık aylarında üretimi günlük 400.000 varilden fazla artırabilir.

WTI vadeli işlemleri %0,1 artışla 75,09 dolar olurken Brent %0,1 artırarak 78,40 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1.752,90 dolar olurken EUR/USD 1,1580’de sakin seyretti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz