Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Covid, jeopolitik endişeler ve Çin’in yeni düzenleme korkuları arasında Asya’daki kayıpların baskısıyla Avrupa borsalarının Salı günü düşüşle açılması bekleniyor.

Almanya’da DAX vadeli işlemler sözleşmesi %0,5 düşüşle işlem gördü, Fransa’daki CAC 40 vadeli işlemler %0,4 düştü ve FTSE 100 İngiltere’de vadeli işlem sözleşmesi %0,4 düştü.

Avrupa piyasaları Asya’dan zayıf bir seans devraldı ve Hong Kong Hang Seng endeksi, Çinli düzenleyicilerin Salı günü ülkenin güçlü teknoloji şirketlerine yönelik bir baskıda son hamle olarak internet sektörü için bir dizi taslak yönetmelik yayınlamasının ardından %1,8 düştü.

Yönetmelikler, kullanıcı verilerinin kullanımını kısıtlarken haksız rekabeti yasaklamayı amaçlıyor ve Hong Kong’da listelenen bir dizi önemli internet hissesinin keskin bir şekilde düşmesine neden oldu.

Bu, Pazartesi günkü Çin ekonomik verilerini, yüksek oranda bulaşıcı delta Covid varyantının artan vakaları ve onu kontrol altına almak için alınan önlemler nedeniyle bölgenin ana ekonomik gücünde büyümede yavaşlamaya işaret ederken, Afganistan’daki kargaşa da yatırımcıların güvenini sarsıyor.

Avrupa’da, Birleşik Krallık’taki istihdam durumu, ülkedeki Covid tedbirlerinin tamamen sona ermesiyle Temmuz ayında toparlandı. işsizlik hakları için başvuru sayısı 7.800 düşerken, işsizlik oranı Haziran ayında %4.7’ye düştü.

Euro Bölgesi için ikinci çeyrek GDP açıklamasının ikinci okuması seansın ilerleyen saatlerinde yapılacak ve tahmin edilen %13.7’lik güçlü büyümeyi teyit etmesi bekleniyor.

Kurumsal sektörde, piyasa açılmadan önce ikinci çeyrek kazançlarını açıklayacak olan ABD devleri Home Depot (NYSE:HD) ve Walmart (NYSE:WMT) hisselerinin Salı günü perakende sektörünün odak noktası olması muhtemel.

Öte yandan petrol fiyatları Salı günü geriledi ve Pazartesi günkü küresel talep için Covid kaynaklı endişeler yüzünden yaşanan keskin kayıpların ardından destek bulmakta zorlandı.

Ayrıca Enerji Bilgi İdaresi Pazartesi günü aylık raporunda, ABD kaya petrolü üretiminin Eylül ayında günde 8,1 milyon varile yükselmesinin beklendiğini belirtti. Bu, Mayıs 2020’den bu yana en yüksek seviye. Bu da Salı gününün ilerleyen saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından yayınlanacak haftalık ham petrol stokları verisini kesin şekilde önemli hale getiriyor.

ABD ham vadeli işlemleri Pazartesi günü %1.7 düştükten sonra %0.2 düşüşle 66.94$’dan işlem görürken, Brent kontratı önceki seansta %1.5 düştükten sonra %0.2 düşerek 69.38$’a geriledi.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,2 artarak 1,793.15 dolara yükselirken, EUR/USD %0,1 artarak 1,1767’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz