Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları Perşembe günü yüksek açılıyor. Fed’in, varlık alımlarını azaltma planını yılın sonlarına ertelemesinin ardından Wall Street yükselirken Evergrande ile ilgili endişeler de azaldı.

DAX %0,6 artarken CAC 40 %0,8 yükseldi ve FTSE 100 %0,8 kazandı.

Avrupa’nın majör endeksleri, Çarşamba günü Wall Street’ten aldığı pozitif hissiyatı sürdürecek gibi görünüyor. 300 puan yükselen Dow Jones Industrial Average gibi ABD’nin majör endekslerinin tümü, günü yüksek bitirdi.

Bu artışlar, ABD merkez bankasının Çarşamba günü politika kararı duyurusunu takiben yaşandı. Banka, aylık alımlarını yılın sonuna doğru azaltmaya başlayabileceğini söyledi. Bu, teşvikin yakın zamanda azaltılmaya başlamasını bekleyen azınlık için sevindirici bir sürpriz oldu.

 Bununla birlikte Fed, faiz oranları konusunda da daha şahin oldu. 18 Fed yetkilisinin dokuzu – ki Haziran toplantısında bu sayı yediydi – yüksek enflasyona karşı gelecek yıl faizleri artırmaya hazır olduğunu söyledi. Bu yıl enflasyon beklentilerin ötesinde ancak Fed hala daha normal seviyelere döneceğini düşünüyor.

Hissiyatı destekleyen diğer şey, Perşembe günü Çin piyasalarında yaşanan artışlar oldu. Çin’in merkez bankası, bankacılık sistemine para enjekte ederek Evergrande’nin borç krizinin etkilerine dair endişeleri yatıştırdı. Borç içinde olan gayrimenkul devi, iç borçlarının faiz ödemeleri konusunda anlaşmaya vardığını söyledi ancak şirketin, Perşembe günü vadesi dolan dolar tahvilleri üzerindeki 83,5 milyon dolarlık faizi ödeyip ödeyemeyeceği hala net değil.

Avrupa’da İngiltere Bankası (BoE) son politika kararını duyuracak ancak merkez bankasının ne rekor seviyedeki düşük faiz oranlarında ne de varlık alımlarında bir değişim yapması bekleniyor. Ancak Norveç ve Türkiye merkez bankaları faizleri artırdı.

Avrupa veri takviminde Euro bölgesine ait bileşik PMI verileri var.

Kurumsal gelişmelerde: Il Sole 24 Ore gazetesine göre Avrupa’nın en büyük kamu kuruluşu Enel (MI:ENEI), dijital şebeke ağlarına adanmış Gridspertise adlı yeni bir şirket kurmayı düşünüyor.

Perşembe günü ham petrol fiyatları yükseldi. ABD petrol stoklarında yaşanan yeni bir düşüş ve Meksika Körfezi’nde iki kasırganın zarar verdiği üretimin hala eski haline dönmemesi, petrol fiyatlarını destekliyor.

Çarşamba günü ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) yayınladığı veriler, Ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 3,5 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Bu, art arda yedinci haftalık düşüş oldu ve bir önceki hafta yaşanan düşüş 6,4 milyon varildi.

WTI vadeli işlemleri %0,2 artışla 72,38 dolar olurken Brent %0,2 yükselerek 76,37 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 1.763,20 dolarda seyrederken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,1711’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz