Avrupa piyasaları güne düşüşle başlıyor

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Batının Rusya’ya yönelik mümkün yeni yaptırımları ve Fed’in agresif para siyaseti yürüteceğine dair kaygılar ortasında Avrupa borsalarının Çarşamba gününe düşüşle başlaması bekleniyor.

DAX %0,2 düşerken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,1 geriledi.

ABD ve Avrupa, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski tarafından Rusya’nın Ukrayna’da işlediği tez edilen “savaş suçlarına” karşı Moskova’yı cezalandıracak yeni yaptırımlarını Çarşamba günü duyuracak.

Avrupa Kurulu Rusya’nın kömür ithalatını yasaklamayı ve yaklaşık 20 milyar euroluk (22 milyar dolar) ticareti durdurmayı da içeren yeni yaptırımlar önerdi bile ve Beyaz Saray Salı günü yaptığı açıklamada yeni yaptırımların, Rusya’nın bankalarını ve yetkililerini hedefleyeceğini ve Rusya’da yatırımı yasaklayacağını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Batının uyguladığı yaptırımlar, emtia fiyatlarında sert yükselişlere yol açarak bu yıl büyümenin büyük oranda yavaşlayacağına dair dehşetlere yol açtı.

Avrupa piyasaları Asya ve Wall Street’ten negatif bir hissiyat alacak üzere görünüyor. Fed Yöneticisi Lael Brainard, merkez bankasının bu yıl para siyasetini “daha tarafsız bir pozisyona” getirmek için faizlerde agresif artışlar yapacağı istikametindeki beklentileri artırdı.

Bu durum ilgiyi Fed’in toplantı tutanaklarına çeviriyor. Yatırımcılar, Mayıs toplantısında 50 puanlık bir artırım mümkünlüğünü ölçmek için ipuçları arayacak.

Çin’in hizmet kesiminde Mart ayında yaşanan büyük küçülme de baskıyı artırdı. Caixin hizmet satın alma müdürleri endeksi (PMI), olay sayılarındaki artış yüzünden 50,2 puandan 42,0 puana düştü.

Avrupa’ya tekrar dönersek Euro Bölgesi’nin ÜFE dataları öncesinde Almanya’nın fabrika siparişleri Şubat ayında aylık %2,2 düşüş yaşadı. Bir evvelki ay %2,3’lük artış istikametinde revize edilmişti.

Kurumsal gelişmelerde Volkswagen (DE:VOWG_p) ilgi çekebilir. Şirketin CFO’su Arno Antlitz’in Financial Times’a yaptığı açıklamaya nazaran şirket, bu on yıl bitene kadar birçok modelin üretiminden vazgeçerek genel olarak daha az ölçüde lakin daha kârlı premium araçlar üretmeye odaklanabileceğini söyledi.

Çarşamba günü petrol fiyatları pek değişmedi. Yatırımcılar Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların akabinde artan arz telaşları ile Şanghay’daki karantinanın uzatılması ve ham petrol stoklarında artış olması nedeniyle taleple ilgili duyulan tasalar ortasında istikrar kurmak zorunda kalıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsünün ham petrol raporu, geçen hafta stoklarda 1 milyon civarı artış olduğunu gösterdi. Evvelki hafta 3 milyon varil düşüş bildirmişti.

Yatırımcılar artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesinin raporunu bekliyor.

WTI %0,3 artışla 102,22 dolar olurken Brent %0,4 yükselişle 107,11 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli süreçleri, %0,4 düşüşle 1.920,20 dolar olurken EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0880’den alıcı buldu.

Previous Article

BIST şirketlerinden aktüel haberler

Next Article

Goldman Sachs, Ethereum için OTC ticareti sunmayı planlıyor

You might be interested in …