Avrupa piyasaları karışık açılıyor

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Cuma günü Avrupa piyasalarında temkinli bir açılış bekleniyor. Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşı bitirmeye yönelik yeni müzakereleri, Moskova ve Avrupa ülkeleri arasında Rus gazının ödemesiyle ilgili tartışmayı ve Euro Bölgesi’nin enflasyon verilerini takip ediyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 ve FTSE 100 %0,2 düştü.

Avrupa borsaları yeni aya sönük başladı: Rusya-Ukrayna savaşı ve bundan kaynaklı emtia fiyatlarındaki artış, bölgede yeni bir resesyon olabileceği endişelerine yol açtığından 2020’den beri gördükleri en büyük çeyrek dönemlik kaybı yaşadı.

Barış görüşmeleri bugün video konferans olarak devam edecek ancak önceki görüşmelerde pek ilerleme kaydedilmedi ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Perşembe günü yaptığı açıklamada Donbas ve kuşatma altındaki güney liman kenti Mariupol’da “önümüzdeki günlerde görülecek çatışmalar” konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Rus gazını alan yabancı alıcıların, ödemeleri rubleyle yapmaları gerektiğini yoksa sözleşmelerin durdurulacağını söyledi.

Batılı hükümetler, mevcut sözleşmelerin euro veya dolar ile yapıldığını ifade ederek bunu reddetse de Rusya Avrupa gazının üçte birini tedarik ediyor. Bu nedenle bu kaynağın yok olması, muhtemelen tam kapsamlı bir enerji krizine yol açacaktır.

Avrupa’nın ekonomi takviminde Almanya’nın imalat PMI raporu var. Daha öncesinde Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) 48,1 olarak raporlandı. Bu, 2020 Şubat ayından beri yaşanan en büyük küçülme.

Bununla birlikte ilginin çoğu, Euro Bölgesi’nin Mart ayı TÜFE raporunda olacak. Beklentiler yıllık %6,6’ya artarak bir sıçrama daha yaşanmış olduğu yönünde. Bu raporun ardından ABD’nin Mart ayı istihdam verisi raporlanacak.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşayarak iki yıl içindeki en büyük haftalık kaybı yolunda ilerliyor. Biden yönetimi, yükselen fiyatları düşürmek için stratejik petrol rezervinden büyük miktarda ham petrol kullanılacağını söyledi.

ABD, Mayıs’tan itibaren altı aylığına günde 1 milyon varil petrol çekmeyi düşünüyor. Bu, rezervlerden şimdiye kadar kullanılan en büyük miktar olacak.

Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) üye ülkeler, Mart başında rezervden çektikleri 60 milyon varillik petrolün ardından tartışmak üzere bugün toplanacak.

WTI %1,3 düşüşle 99,01 dolar olurken Brent %1,1 kayıpla 103,56 dolardan işlem gördü. Her ikisi de haftayı %13 civarı kayıpla kapatma yolunda.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,6 düşüşle 1.937,20 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1059’dan alıcı buldu.

Previous Article

AB komitelerinin kabul ettiği kripto transferleri düzenlemesine reaksiyonlar büyüyor

Next Article

Doğal gazın akabinde endüstride kullanılan elektriğe de artırım geldi

You might be interested in …