Yazar: Peter Nurse

Investing.com – Çinli Evergrande Group’la ilgili sorunlara dair endişelere rağmen Avrupa piyasaları Salı günü yüksek açılıyor. Fed’in politika toplantısı ise zihinleri meşgul etmeye devam ediyor.

DAX %0,4 artarken CAC 40 %0,2 yükseldi ve FTSE 100 %0,5 kazandı.

Avrupa piyasaları Pazartesi günü yoğun satış gördü: DAX %2,3 kaybederken CAC 40 %1,7 düşüş gösterdi. Çin’in ekonomik büyümesinde yavaşlama görülen bir zamanda düzensiz bir temerrüdün, Çin’in gayrimenkul ve finans sektörlerine zarar verme olasılığına dair endişeler sürüyor.

Evergrande’nin 2022 Mart ayı için Perşembe günü ödemesi gereken 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesi var ve ikinci ödeme de 2024 Mart ayı için 29 Eylül’de. Alacaklı bankalara olan ufak ödemesinden birini kaçırdı bile.

Bununla birlikte Salı günü ilgi, iki günlük politika toplantısının başlamasıyla Fed üzerinde olacak. Çoğunluk, Fed’in yılsonundan önce tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağına dair güçlü bir işaret vermesini beklerken merkez bankasının ‘noktasal grafiğinin’, önceki faiz artırımları beklentilerini yansıtacak şekilde değişip değişmeyeceği konusunda şüpheler var.

Avrupa’da otomobil sektörü ilgi odağında olacak. Alman gazete Handelsblatt, çevreyle ilgili bir sivil toplum kuruluşunun (STK), 2030 yılına kadar karbon emisyonu hedeflerini yükseltmeyi ve fosil yakıt kullanan arabalardan vazgeçmeyi reddettikleri BMW (DE:BMWG) ve Daimler’e (OTC:DDAIF) dava açtığını raporladı.

Ayrıca Salı günü ilaç üreticisi Novartis (SIX:NOVN), ciddi görme kaybı olan hastalara yönelik tedavi bulma çabalarını artırmak için gen tedavisi uzmanı Arctos Medical’i satın aldığını duyurdu.

Salı günü ham petrol fiyatları da günler süren kaybın ardından yükseldi.

Bölgenin en büyük petrol üreticisi Royal Dutch Shell (LON:RDSa), Pazartesi günü yaptığı açıklamada Ida Kasırgası’nın verdiği zarardan dolayı en büyük sahalarından ikisinde üretimin, 2022 yılına kadar devam etmeyeceğini söyledi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz verilerine odaklanacak.

WTI vadeli işlemleri %1 artışla 70,83 dolar olurken Brent %0,9 yükselerek 74,57 dolardan alıcılandı. Her ikisi de son seansta %2 civarı düşüş yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri 1.763,75 dolarda sakin seyrederken EUR/USD %0,1 yükselişle 1,1733’ten işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz