Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – İş anketleri bölgesel bir durgunluğa işaret etse de Evergrande (HK:3333) etrafındaki endişeler yatışıp Fed, alımları azaltma planını erteledikten sonra Avrupa piyasaları Perşembe günü yükseldi.

DAX %1 artarken CAC 40 %0,9 ve FTSE 100 %0,5 kazandı.

Almanya’nın Covid-19 salgının dan kurtuluş süreci Eylül ayında ivme kaybetti. Ağustos ayında 62,6 olan flaş Satın Alma Müdürleri Endeksi, imalat sektöründeki büyümenin sekiz ayın düşük seviyesi olan 58,5 puana düştüğünü gösterdi.

Benzer bir hikâye Fransa için de geçerli. Ülkenin hizmet ve imalat sektörlerini içeren bileşik satın alma müdürleri endeksi ön okuması, Ağustos ayında 55,9 puan iken Eylül ayında 55,1 puana geriledi.

İlerleyen saatlerde İngiltere Bankası (BoE) son politika kararını duyuracak ancak merkez bankasının ne rekor seviyedeki düşük faiz oranlarında ne de varlık alımlarında bir değişim yapması bekleniyor. Bununla birlikte Norveç merkez bankası, temel faizini %0,25’e çıkartarak salgının başından beri faiz artırımı yapan ilk gelişmiş ülke bankası oldu. Türkiye’nin toplantısı da gün içinde yapılacak.

Küresel hissiyat, Fed’in politika toplantısının sonucunu takiben gelişme göstermişti. ABD merkez bankası, varlık alımlarını bu yılın sonuna doğru azaltmaya başlayabileceğini söyledi. Bu, teşvikin yakın zamanda azaltılmaya başlamasını bekleyen azınlık için sevindirici bir sürpriz oldu.

Hissiyatı destekleyen diğer şey, Perşembe günü Çin piyasalarında yaşanan artışlar oldu. Çin’in merkez bankası, bankacılık sistemine para enjekte ederek Evergrande’nin borç krizinin etkilerine dair endişeleri yatıştırdı.

Kurumsal gelişmelerde: Royal Mail (LON:RMG) hisseleri %0,7 değer kaybetti. Grup, Temmuz ve Ağustos ayında toplam paket teslimatlarında hacmen %9 düşüş raporlarken artan maliyetler konusunda uyardı.

Fransız otomobil parçaları şirketi Faurecia (PA:EPED), yarı iletken çip kıtlığı ile beraber dünya genelinde sert bir düşüş yaşayan otomotiv üretiminden dolayı 2021 mali hedeflerini düşürmüş olsa da hisseleri %6,7 artış gösterdi.

Perşembe günü ham petrol fiyatları yükseldi. ABD petrol stoklarında yaşanan yeni bir düşüş ve Meksika Körfezi’nde iki kasırganın zarar verdiği üretimin hala eski haline dönmemesi, petrol fiyatlarını destekliyor.

WTI vadeli işlemleri %0,1 artışla 72,27 dolar olurken Brent %0,1 yükselerek 76,23 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 1.766,65 dolarda seyrederken EUR/USD %0,2 yükselişle 1,1713’ten işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz