Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Kurumsal kazanç raporu sona ererken artan vaka sayılarına dair endişeler arasında Avrupa piyasaları yönünü arıyor.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 ve FTSE 100 %0,2 kayıp yaşadı.

Avrupa’daki majör endeksler, son haftalarda rekor seviyelere yaklaştı. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), bir süre daha para politikasını mevcut haliyle sürdüreceğine dair işaretleri ve sağlıklı kurumsal raporlar, endeksler için yol gösterici oldu.

Bunun yanında koronavirüs endişeleri yine yükseliyor. Avusturya bugünden itibaren koronavirüse karşı aşısı olmayan milyonlarca kişiye karantina uygulayacağını söyledi.

Hollanda da geçen hafta kısmi bir karantina duyururken Alman federal hükümeti ve 16 eyaletinin liderleri, tedbirleri artırma konusunu tartışmak üzere gelecek hafta bir araya gelecek.

Pazartesi günü hissiyatı destekleyen diğer gelişme, Çin’in endüstriyel üretim ve perakende satış verileri oldu: vaka dalgalarını kontrol altına almak için uygulanan yeni kısıtlamalara rağmen iki okuma da Ekim ayında beklentileri aştı.

Avrupa’ya tekrar dönecek olursak dünyanın en büyük işitme cihazı üreticisi Sonova (SIX:SOON), Pazartesi günkü raporunda salgın sonrası piyasanın güçlü olduğuna işaret ederek sağlam bir ilk yarı çekirdek kârı paylaştı.

Telenor (OL:TEL) da bugün ilgi çekecek isimlerden. Norveçli telekomünikasyon şirketi, küresel operasyonlarını dijitalleştirmek için Google (NASDAQ:GOOGL) Bulut ile ortaklık geliştirdiğini duyurdu.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu karşısına çıkacak.

Pazartesi günü petrol fiyatları, ABD’den ek arz gelme olasılığı ve güçlü ABD doları ile baskılanarak düşüş yaşadı.

OPEC+’nın mevcut üretim artışı planına sadık kalmayı seçmesinden bu yana Biden yönetiminin, fiyatları düşürmek için ABD Stratejik Petrol Rezervini kullanıma açacağına dair spekülasyonlar yayılıyor.

Buna ek olarak Baker Hughes verilerine göre 12 Kasım haftasında ABD’nin petrol ve gaz kulesinde altı sayı artış yaşanarak toplam sayı 556’ya yükseldi. Bu, 2020 Nisan ayından beri görülen en yüksek seviye.

WTI vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 78,94 dolar olurken Brent %1 azalarak 81,38 dolardan alıcılandı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 1.859,75 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,1458’den işlem gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz