Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismialoğlu, Kurban Bayramı’nda hava, kara ve demiryolu ulaşımında yaklaşık 12 milyon biletli yolcunun seyahat ettiğini açıkladı.

Yeni yapılan bölünmüş yol ve otoyollar ile Türkiye’yi konforlu ve sürüş güvenliği yüksek yollar ile donattıklarını belirten Karaismailoğlu, Türkiye’nin hava alanlarından sonra yüksek hızlı tren hatları sayısını da artırarak ulaştırma alt yapısını güçlendirdiğine dikkat çekti. Bayramda yaşanan yolcu hareketliliğinin hem ekonomiyi hem de turizmi canlandırdığına vurgu yapan Karaismailoğlu, Kurban Bayramı’ndaki hava, kara ve demiryolu seyahat verilerini paylaştı.

“5 milyon 794 bin kişi havalimanlarımızdan hizmet aldı.”

Türk Sivil Havacılığı’nın her dönem tarihi başarılarına bir yenisini eklediğine işaret eden Bakan Karaismailoğlu, hava yolunu halkın yolu yaptıklarını belirterek bayramdaki seyahat verilerini paylaştı.

Karaismailoğlu şöyle dedi:

İstanbul Havalimanı ile Türkiye’nin dünyadaki en önemli havayolu transfer merkezlerinden biri haline geldiğini hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul Havalimanı’nı 16 ve 25 Temmuz tarihleri arasında iç hatlarda 492 bin 488, dış hatlarda 932 bin 142 olmak üzere, toplamda 1 milyon 424 bin 630 yolcuya hizmet verdi.” diye konuştu.

“Otobüs firmaları 204 bin 658 sefer yaparak toplam 3 milyon 115 bin yolcu taşıdı”

Yeni yapılan bölünmüş yol ve otoyollar ile Türkiye’yi konforlu ve sürüş güvenliği yüksek yollar ile donattıklarını ve ölümlü kaza oranlarında çok ciddi azalma sağladıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, bayram tatili boyunca 3 milyon 115 bin yolcunun biletli, milyonlarca vatandaşın da özel araçları ile seyahat ettiğini açıkladı.

Karaismailoğlu şunları söyledi:

Karaismailoğlu, “Tatil boyunca Bolu Dağı Tüneli’ni toplam 636 bin 755 araç, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü toplam 1 milyon 676 bin 307 araç, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü toplam 1 milyon 852 bin 711 araç kullandı. 17-25 Temmuz tarihleri arasında ki tatil boyunca Türkiye’de tüm otoyolları toplam da 11 milyon 352 bin 945 araç kulandı.” diye konuştu.

“2 milyon 900 bin kişi demir yolunu tercih etti”

Türkiye’nin hava alanlarından sonra yüksek hızlı tren hatları sayısını artırarak ulaştırma alt yapısını güçlendirdiğini dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, bayramdaki demiryolu seyahat verilerini paylaştı. Karaismailoğlu, “2003 yılına kadar 150 yıl boyunca el değmemiş olan demiryollarında reform sürecini başlatarak güvenli, rahat ve modern bir ulaşım sistemi haline getirdik. 17-25 Temmuz tarihleri arasında 2 milyon 900 bin kişi demiryolları ile seyahat etti.” dedi. Dünyanın en önemli projelerinden biri olan ve iki kıtayı denizin altından bağlayan Marmaray’ın tatil süresince en fazla tercih edilen raylı sistem olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Marmaray 17-25 Temmuz tarihleri arasındaki tatil boyunca her gün ortalama 300 binden fazla yolcu tarafından kullanıldı.” açıklamasında bulundu.

-Foreks Haber Merkezi-

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz