Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Bank of America (NYSE:BAC) %2,6 ve Wells Fargo (NYSE:WFC) %1,2 artış gösterdi. Her iki banka da batık krediler için ayırdıkları parayı nihayet açabildi.

Varlık anlamında dünyanın en büyük ikinci bankası olan Bank of America, borçluların ödemelerini yapabileceğine olan güvenin artması ve borç temerrüdü endişelerinin azalması ile çeyrek dönemde rezervlerinin 1,1 milyar dolarını serbest bıraktı. Bu durum, kârının %58 artışla 7,7 milyar dolara çıkmasını sağladı. Geliri ise %12 artışla 22,8 milyar dolar oldu.

Bankanın tüketici bankacılığı, servet yönetimi ve yatırım bankacılığı işleri büyüdü. Tüketici bankacılığında artan hesap açılışları ile mevduatları yükseldi. Kredi ve borç harcaması da dijital bankacılıktaki büyüme sayesinde yükseldi.

Küresel servet yönetimi işi, parasının idaresini BofA’nın yönetmesini isteyen insan sayısının artması ile güçlü bir performans sergiledi. Kredi bakiyeleri çeyrek dönem sonunda yüksekti. Merrill Lynch Wealth Management, 4.200 net yeni hanehalkı eklerken özel bankacılık birimi 275 yeni ilişki kurdu.

Yatırım bankacılığında, fon toplamada ve yeniden yapılandırmada danışmanlık hizmetlerine olan yüksek talep ve güçlü sermaye piyasaları, bölümdeki ücret gelirini yükseltti. BofA’nın toplam yatırım bankacılığı ücreti, %23 artışla 2,2 milyar dolar yakınına yükselerek rekor kırdı.

Wells Fargo’da ise net gelir %59 artışla 5,12 milyar dolara yükseldi ve banka, kayıp rezervlerinden 1,7 milyar doları açtı. Toplam geliri, düşük kredi bakiyeleri, azalan getiriler ve düşük mortgage bankacılık geliri yüzünden %2,5 düşüş yaşadı.

Çeyrek dönemde banka biraz zorluk yaşadı, özellikle de tüketici ve küçük işletme bankacılığı şemsiyesi altındaki mortgage işinde.

Kurumsal ve yatırım bankacılığından gelen danışmanlık ücretlerindeki artış, sabit gelir, döviz ve hisse senedindeki ticari faaliyetlerin gördüğü zararı telafi etti. Bankanın varlık yönetimi işindeki ücretler geçen yıla göre %16 yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz