Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Cuma günü Avrupa borsası karışık seyretti. Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşı bitirmeye yönelik yeni müzakereleri, Moskova ve Avrupa ülkeleri arasında Rus gazının ödemesiyle ilgili tartışmayı ve Euro Bölgesi’nin enflasyon verilerini takip ediyor.

DAX ve FTSE 100 %0,1 artarken CAC 40 %0,1 düşüş yaşadı.

Avrupa borsaları Cuma günü toparlanmaya çalışıyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve bundan kaynaklı artan emtia fiyatları resesyon endişelerini artırırken bölge piyasaları, 2020’nin başından beri çeyrek dönemlik en büyük kaybını yaşadı.

Barış görüşmeleri bugün video konferans olarak devam edecek ancak önceki görüşmelerde pek ilerleme kaydedilmedi ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Perşembe günü yaptığı açıklamada Donbas ve kuşatma altındaki güney liman kenti Maripol’da “önümüzdeki günlerde görülecek çatışmalar” konusunda uyardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Moskova’nın Avrupa’ya gaz tedarik etmeye devam edeceğini söyleyerek Rus gazını alan yabancı alıcıların, ödemeleri rubleyle yapmadıkları takdirde sözleşmelerin durdurulacağına dair korkuyu yatıştırdı.

Rusya Avrupa gazının üçte birini tedarik ediyor. Bu nedenle bu kaynağın yok olması, muhtemelen tam kapsamlı bir enerji krizine yol açacaktır.

Kurumsal gelişmelerde; Sodexo (PA:EXHO) %4,6 düşüş yaşadı. Catering ve gıda hizmetleri grubu pandemi, Ukrayna’daki savaş ve İngiltere’deki test merkezlerinin koronavirüs yüzünden kapatılması gibi gerekçelerle tüm yıl için gelir büyümesi hedefini düşürdü.

Öte yandan Sanofi (PA:SASY) %0,8 yükseldi. İlaç devi, Fransız borsa düzenleyicisinden onay aldıktan sonra ilaç bileşenleri işini Mayıs ayında listelemeyi beklediğini söyledi.

Avrupa’nın ekonomi takviminde Almanya’nın imalat PMI raporu var. Daha öncesinde Çin’in Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) 48,1 olarak raporlandı. Bu, 2020 Şubat ayından beri yaşanan en büyük küçülme.

Bununla birlikte ilginin çoğu, Euro Bölgesi’nin Mart ayı TÜFE raporunda olacak. Beklentiler yıllık %6,6’ya artarak bir sıçrama daha yaşanmış olduğu yönünde. Bu raporun ardından ABD’nin Mart ayı istihdam verisi raporlanacak.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşayarak iki yıl içindeki en büyük haftalık kaybı yolunda ilerliyor. Biden yönetimi, yükselen fiyatları düşürmek için stratejik petrol rezervinden büyük miktarda ham petrol kullanılacağını söyledi.

ABD, Mayıs’tan itibaren altı aylığına günde 1 milyon varil petrol çekmeyi düşünüyor. Bu, rezervlerden şimdiye kadar kullanılan en büyük miktar olacak.

Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) üye ülkeler, Mart başında rezervden çektikleri 60 milyon varillik petrolün ardından tartışmak üzere bugün toplanacak.

WTI %1,3 düşüşle 98,98 dolar olurken Brent %1,1 kayıpla 103,61 dolardan işlem gördü. Her ikisi de haftayı %13 civarı kayıpla kapatma yolunda.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %1 düşüşle 1.929,90 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1051’den alıcı buldu.