Barış umutları kırılıyor, Almanya gaz krizinde, gözler Lululemon’da – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Ukrayna ve Batı, Rusya’nın gerilimi azaltma söylemleriyle ilgili umutları söndürüyor. Almanya Rusya’nın gazı kesmesine hazırlanırken hem Almanya hem de İspanya’da enflasyon, birçok yılın zirvelerini gördü. ADP, özel sektör istihdamına yönelik aylık anketini paylaşacakken Micron (NASDAQ:MU) ve Lululemon’un güçlü sonuçları, piyasa öncesinde piyasaları pozitif bölgede tutmaya yetmedi. Petrol fiyatları, ABD hükümetinin stok verileri öncesinde toparlandı ve büyük bir kripto soygunu, kripto alanında şok yarattı.

İşte 30 Mart Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Saldırı sürerken barış umutları önemsizleşiyor

Ukrayna’nın Devlet Başkanı ve Batılı yetkililer, Rusya’nın Kiev çevresindeki kuvvetlerini geri çekmesinin, düşmanlıklara hızlı bir son vermeye işaret ettiği argümanlarına karşı cesaret kırıcıydı.

Beyaz Saray Ukraynalı güçlerin, uydu kentleri Irpin ve Makariv’i geri almasının ardından Rusya’nın Kiev çevresinde çatışmayı azaltma iddialarına “kimsenin kanmaması gerektiğini” söyledi. Başkan Volodimir Zelenski ise pozitif söylemlerin ülkede patlayan “Rus bombalarını susturmadığını” belirtti.

Kremlin, taleplerini kağıda dökmeye hazır olmadığı sürece Ukrayna tarafından pek teşvik işareti görmedi.

2. Enflasyon yeni zirveleri görürken Almanya’dan gazın bölüşümüyle ilgili adımlar geliyor

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, Rusya’dan gelen arzın Nisan’dan itibaren kesilmesi yönünde hazırlık yaparak doğalgaz arzını bölüştürme yönünde ilk adımları attı.

Nisan başı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Avrupalı alıcıların gaz alımlarını euro veya dolar yerine ruble ile yapmaya başlamaları için verdiği son tarih. Bu tedbir, Rusya’nın merkez bankasına ve devlet kontrolündeki ticari bankalara yönelik yaptırımları zayıflatacak bir şey.

Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, hükümetin üç aşamalı bir acil durum planının “ilk uyarı” olan ilk aşamasını aktive ettiğini söyledi. Planın son aşaması, tedariki bölüşmeye ve hanehalkı talebine öncelik verileceğinden Almanya’da endüstri üzerinde hızlı bir etkiye yol açacak.

Planın açıklandığı gün, enerji fiyatlarındaki sert yükselişler Almanya’da Mart ayında enflasyonu yeni bir zirveye çıkardı. Ülkenin en büyük federal eyaletlerinden alınan veriler, TÜFE’nin yıllık olarak %8’e yakın seyrettiğini gösterdi. Almanya enflasyonu için ön okuma, gün içinde paylaşılacak. Öte yandan İspanya’da enflasyon %9,8 ile 40 yılın zirvesine yaklaştı.

3. Borsa Micron ve Lulu’nun sonuçlarına rağmen düşüşle açılacak – ADP verileri bekleniyor

ABD borsaları, Ukrayna’da ateşkese doğru ilerleme işaretleri üzerine Salı günü edinilen kazanımların bir kısmından vazgeçerek düşüşle açılmaya hazırlanıyor.

Dow 124 puan düşerken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 düşüş gösterdi. Üç ana endeks, Salı günü %1 ila %1,8 arası değer kazanmıştı.

İlgi çekebilecek hisseler arasında çip üreticisi Micron ve giyim grubu Lululemon var. İki şirket de Salı günü beklenenden daha iyi bir çeyreklik rapor çıkardı.

Veri takviminde başı, dördüncü çeyrek GSYH’nin son revizyonu çekiyor. Daha güncelde önemli olan ise mortgage kredi ve faizlerindeki gelişmeler ve ADP’nin Mart ayı özel sektör istihdam anketi olacak.

4. Kripto soygunu

Axi Infinity oyununun ardındaki ağdan, hackerlar tarafından 600 milyon dolar değerinde kripto para çalındı.

Oyuncuların Axie’ye ve Axie’den para transfer edebilecekleri bir program olan Ronin Network, yaklaşık bir hafta önce meydana gelen ve sisteminden 173.600 ether ve 25 milyon dolarlık USD Coin‘in alındığı bir güvenlik ihlalini ortaya çıkardığını söyledi.

Soygun, kripto alanındaki en büyük hırsızlık olaylarından biri ve bu varlık sınıfındaki güvenlik açıkları hakkında uzun süredir devam eden endişeleri canlandıracak. Bu olay, Adalet Bakanlığının Bitfinex soygunu ile bağlantılı iki kişiye yasal işlem başlatmasından birkaç ay sonra yaşandı. Bu, kullanıcıları blockchain ağlarının şeffaflığının bu tür hırsızlıklara karşı etkili bir savunma olduğu konusunda temin eden bir gelişme.

5. ABD stokları yine düştü, petrol toparlandı

Ham petrol fiyatları, Avrupa ve Rusya arasında enerji arzıyla ilgili sorunun daha da kötüleşme olasılığı ile toparlandı.

Ukrayna’da barış umutları – ve daha da önemlisi – yeni vaka dalgası nedeniyle Şanghay kentinin de içinde olduğu bazı bölgelerde uygulanan karantinalar yüzünden Çin talebindeki düşüş nedeniyle Salı günü fiyatlarda sert düşüşler yaşandı.

Amerikan Petrol Enstitüsü geçen hafta stoklarda 3 milyon varil düşüş olduğunu raporladı ve ardından fiyatlar, kısa vadeli bir dip gördü. ABD hükümetinin yerel saat ile 10.30’da paylaşacağı verilerin stoklardaki bu düşüş teyit edip etmediğini göreceğiz.

WTI %1,8 artışla 106,11 dolar olurken Brent %1,7 yükselerek 109,55 dolardan işlem gördü.

Previous Article

Micron, data merkezlerinden gelen talebin görünümü desteklemesiyle bedel kazandı

Next Article

AK Parti Küme Başkanvekilinden 3600 ek gösterge ve taban fiyat açıklaması

You might be interested in …